YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arjantin Kilisesi hükümeti uyardı
Arjantin Kilisesi hükümeti uyardı
12 Kasım 2013 11:26
Arjantin Kilisesi, hükümete ülkede yaşanan uyuşturucu trafiğinin bir an önce bitirilmesi uyarısında bulundu.

Kilise yetkilileri, son yıllarda uyuşturucu trafiğinin giderek arttığını belirtti. Bu durumu sona erdirmenin hükümetin görevi olduğuna dikkati çeken kilise yetkililerinin hükümete, "Uyuşturucu trafiği giderek artıyor. Böyle giderse kontrolü kaybedeceksiniz" şeklinde uyarıda bulunduğu kaydedildi.

Daha önce de bu konuda uyarıda bulunduklarını ancak hükümet yetkililerinin kendilerini dinlemekten kaçındığını vurgulayan kilise yetkilileri, uyuşturucu trafiği içerisinde yer alan mafyanın karıştığı çatışmalarda bu yıl çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini anımsattı. Çatışmaların sürmesi durumunda ülkenin giderek Meksika’ya benzemesinden korktuklarını belirten kilise yetkilileri, Arjantin’in uyuşturucu trafiğinde adeta "ofis" gibi kullanıldığına dikkat çekti.

Avrupa’da 1 kilogram kokain yaklaşık 50 bin dolardan alıcı bulurken, bu rakamın Arjantin’de 5 bin dolara kadar düştüğünü belirten kilise yetkilileri, bu durumun ülkeyi uyuşturucu trafiği açısından daha da cazip kıldığını kaydetti.

Ülkede Kolombiyalıların ikamet ettiği çok sayıda "kapalı mahalle" bulunduğu, uyuşturucu trafiğinin genellikle bu mahallelerden yönetildiği iddia ediliyor. İddialar arasında "uyuşturucunun kıta dışına balık, kömür ya da eşya konteynerleri içerisinde sevk edildiği” de yer alıyor.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler