YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Araplar en çok BU ülkenin dış politikasını beğeniyor
Arap dünyasının ünlü düşünürlerinden, Filistin asıllı Azmi Bişara'nın başında olduğu Katar'daki Arap Araştırmaları Merkezi, önemli ve kapsamlı bir anket çalışmasının sonuçlarını paylaştı
Araplar en çok BU ülkenin dış politikasını beğeniyor
25 Eylül 2014 / 22:34 Güncelleme: 25 Eylül 2014 / 22:34

14 Arap ülkesini ve Suriyeli mültecileri kapsayan ve söz konusu merkezin bugüne kadar yaptığı en geniş yelpazeli anket çalışması olan araştırma, ortaya koyduğu sonuçlar bakımından bölgeyi çalışanlar için önemli bir kaynak niteliğinde.

Anketin yapıldığı 14 ülke şöyle:

Ürdün, Tunus, Cezayir, Suudi Arabistan, Kuveyt, Sudan, Irak, Filistin, Lübnan, Libya, Mısır, Fas, Moritanya, Yemen.

Güvenlik

Ülkelerindeki güvenlik durumunu en pozitif görenler yüzde 57 ile Suudlular. Öyle ki, ülkelerinde güvenlik sorunu olduğunu düşünenlerin oranı yalnızca yüzde 1. Suudi Arabistan’ın ardından yüzde 40 ile bir başka Körfez ülkesi, Kuveyt geliyor.

Güvenlik bakımından en karamsar olanlar ise Lübnanlılar. Ankete katılan Lübnanlılar’ın yüzde 81’i, Lübnan’ın güvenlik durumunu ‘’çok kötü’’ olarak tanımlıyor.

Siyasi durum da güvenlikle paralel gidiyor. ''Ülkenizdeki siyasi durumu nasıl görüyorsunuz'' sorusuna Suudluların yarısı ''iyi'' cevabını veriyor. Oran Kuveyt'te de Suudi Arabistan ile aynı: yüzde 50.

Mısır ve Irak'ta siyasi atmosferi yüzde 80 gibi büyük bir çoğunluk negatif olarak görürken, siyasi gidişat bakımından en karamsar ülke yine Lübnan.

Göç

Ankete katılanlara yöneltilen ilginç sorulardan biri de ''hangi ülkeye göç etmek isterdiniz?''. Sunulan 21 farklı seçenek arasında Araplar'ın göç etmek için en çok tercih ettiği ülke ABD.

İkinci sırayı Fransa alırken, Suudi Arabistan göç edilecek en cazip ülkeler arasında üçüncü. Bu ilk bakışta şaşırtıcı gibi görünse de, iş olanakları, petrol zengini Suud Krallığını yaşamak için cazip bir ülke haline getiriyor.

Türkiye ise göç etmek istenecek ülkeler sıralamasında, İngiltere ve İtalya ile birlikte yedinci geliyor.

Tehdit

Anket, Araplar'ın tehdit algısını da net bir biçinde ortaya koyuyor. ''En büyük tehdit kim'' diye sorulduğunda İsrail'in açık ara önde olduğu görülüyor. ''Komşu Arap ülkeleri'' ikinci sırada gelirken, İran ve ABD en büyük üçüncü tehdit. 2013 yılında İran'ın ikinci, ABD'nin ise üçüncü sırada olduğunu not düşmekte fayda var…

Türkiye ise tehdit olarak görülen ülkeler listesinde yer almıyor.

Kurumlara güven

Arap dünyasında orduya en çok güvenenler Tunuslular. Oran tam yüzde 91.
Yargıya güvenin en yüksek olduğu ülkeyse Suudi Arabistan.

İslam ve demokrasi

Demokrasinin İslam'la çatıştığını düşünenler fazla değil, toplamda yüzde 21. Bu oranın en düşük olduğu ülke yüzde 7 ile Mısır. Demokrasinin İslam ile çatıştığını en fazla düşünenlerse yüzde 34'lük bir oranla Kuveytliler.

Haber kaynağı

Arap dünyasında artan internet ve sosyal medya kullanımına rağmen haber kaynağı olarak hala ilk sırada televizyon görülüyor. Televizyon yüzde 76 ile ilk sıradayken internet sadece yüzde 6'lık bir kesim için haber kaynağı…

Dış politika

Anketin en can alıcı sorularından biri de bölgesel aktörlerin dış politikalarının Araplar tarafından nasıl bulunduğu. Farklı ülkelerin dış politikalarını değerlendirmeleri istendiğinde ankete katılan Araplar'ın en çok Türkiye'nin dış politikasını olumlu bulduğu görülüyor.

Amerika'nın dış politikasını pozitif bulanların oranı yüzde 36, İran'ın doğru bir dış politika izlediğini düşünenler yüzde 27 iken, Türkiye söz konusu olunca bu oran yüzde 57'ye çıkıyor.

Türkiye'nin dış politikasını olumlu bulanlar arasındaki dağılım ise şöyle:

Suriyeli mülteciler yüzde 73...
Tunus yüzde 68
Filistin yüzde 69
Yemen yüzde 69
Suudi Arabistan yüzde 65
Kuveyt yüzde 61.
Irak yüzde 43.
Lübnan yüzde 35.
Mısır yüzde 11.

Türkiye ile ilişkiler

Ankete göre Araplar'ın yarıdan fazlası Türkiye ile ilişkilerin artmasını istiyor. Türkiye ile ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı toplamda yüzde 58.

İlişkiler aynı seviyede kalsın diyenler ise yüzde 29.

Sonuçların kendi içindeki dağılımına baktğımızda, Türkiye ile ilişkilerin gelişmesini en çok isteyenlerin Tunuslular olduğu görülüyor. Filistin yüzde 69 ile ikinci sırada gelirken, ilişkilerin gelişmesini en az isteyen ülke Mısır…

Arap baharı

Arap baharı ile alakalı pozitif düşünenlerin oranı yüzde 45. Bu oranın önceki yıl yüzde 61 olduğu göz önüne alındığında kayda değer bir düşüş olduğu görülüyor.

Bu kötümser algıya rağmen, Arap baharının gelecekte hedefine en nihayetinde ulaşacağına inananların oranı yüzde 60.

Ankete katılan Arapların yarıdan fazlası, Mısır'da Mursi’nin darbeyle devrilmesimi onaylamıyor. Darbeyi onaylayanların oranı toplamda yüzde 32. En fazla onayın geldiği ülke ise yüzde 80 ile Kuveyt. Darbeye siyasi ve maddi destek veren Suudi Arabistan'da ise, katılımcıların yüzde 45'i Kral Abdullah ile aynı fikirde değil…

Mursi’nin devrilmesini onaylayanların sunduğu en önemli üç sebep ise sırasıyla şöyle:

- Ülkedeki güvenlik ve istikrarın temini
- Mursi’nin hükümet zaafiyeti
- Mısırlıların tercihi

Suriye

''Suriye için en ideali Beşar Esad’ın iktidardan gitmesidir'', cümlesine katılanların oranı, 14 Arap ülkesinin toplamına bakıldığında yüzde 68. Bu oran önceki yıl yüzde 77 olarak veriliyor.

Esad'ın gitmesi gerektiğini düşünenlerin ülkelere göre dağılımı ise şöyle:

Kuveyt yüzde 89.
Suudi Arabistan yüzde 83.
Yemen yüzde 80.
Filistin yüzde 71.
Tunus’ta yüzde 67.
Irak’ta yüzde 54.
Lübnan’da yüzde 43

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler