YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arap ülkelerinden flaş birleşme kararı
Arap dışişleri bakanları, ortak bir Arap ordusu kurulması konusunda prensipte anlaştı.
Arap ülkelerinden flaş birleşme kararı
26 Mart 2015 / 23:13 Güncelleme: 27 Mart 2015 / 02:02

Arap medyasının haberine göre; Arap ülkeleri dışişleri bakanları "birleşik bir Arap gücü" oluşturulması için karar taslağı üzerinde uzlaştı. Birleşik Arap Günün'nün görevi Arap ülkelerine karşı güvenlik tehditlerinde hızlı askeri müdahaleyi gerçekleştirmek olacak.
 
Taslak ilk olarak Arap Birliği’ne üye ülkelerin dışişleri bakanları tarafında görüşülerek kabul edildi.
 
Oluşturulacak ortak gücün görevini, "terörle ve terör örgütlerinin faaliyetleri ile mücadele için acil müdahale etme, barışın korunması çalışmalarına destek verme, insani yardım faaliyetlerinin ve sivillerin güvenliğini sağlamanın yanı sıra güvenliği koruma ve Arap ülkeleri arasında karşılıklı bilgi paylaşımı konusunda işbirliği" olacak.
 
Taslak yarın başkent Riyad’da toplanacak Arap Birliği zirvesinde oylanacak.
 
Orta ordu önerisi Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Arap Birliği 143. Dönem Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda da Genel Sekreter Nebil Arabi tarafından gündeme getirilmişti.
 
Arabi, “çeşitli meydan okumalar karşısında sergilenecek ortak Arap tavrını netleştirmenin vaktinin geldiğini” söylemişti.
 
Hadi Riyad'da
 
Cumhurbaşkanı Mansur Hadi Çarşamba günü Husilerin kuşatması altındaki Aden'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan ayrılarak açıklanmayan güvenli bir yerde saklanmıştı. Hadi, Cuma günü Riyad'da Arap Birliği zirvesine katılacak.
 
Zirve öncesinde konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi, Şii Husileri kınayarak bunun bir darbe olduğunu söyledi. 

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi "Ortak Arap Gücü" kurulmasını öngören karar tasarısını onayladı

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi'nin Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde düzenlediği toplantının ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Dışişleri bakanlarının, Arap ulusal güvenliğinin sağlanmasını öngören karar tasarısını onayladığını dile getiren Arabi, tasarı üzerinde Eylül 2014'ten bu yana çalışıldığını belirtti.

Arabi ayrıca, tasarının, Arap liderlerinin cumartesi günü Şarm eş-Şeyh'te bir araya geleceği toplantıda görüşülmesi için sunulduğunu kaydetti.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri de 26. Arap Zirvesi'nin, Arap ümmetinin benzeri görülmemiş tehdit ve zorluklarla karşı karşıya olduğu bir zamanda gerçekleştiğini anlatarak, "Arap devletleri bunlarla kararlılıkla mücadele etme ve sorumluluğu taşıma gücüne sahiptir" dedi.

Arap dışişleri bakanlarının Yemen'deki kriz ile ilgili özel oturum düzenlediklerini kaydeden Şükri, bu oturum sonucunda Arap ülkeleri ve Arap Birliği'nin etkin siyaset yolu izleme ve sözleri icraata dönüştürme yönündeki kararlılığını açıklayan bir bildiri yayınlandığını aktardı.

Toplantıya katılan kaynaklardan alınan bilgiye göre de tasarı, üye ülkelerin güvenliği ile Arap milletinin güvenliğinin doğrudan tehdit edilmesi durumunda ve terör örgütlerine karşı bölgede hızlı müdahalede bulunacak "Ortak Arap Gücü"nün kurulmasını öngörüyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler