YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arap Parlamentosu'ndan İran'a uyarı  ​
Arap Parlamentosu'ndan İran'a uyarı ​
14 Ocak 2016 01:39
Arap Parlamentosunun, İran'ı "Arap ülkelerine müdahaleleri, mezhep çekişmelerini körükleyen tutumu" dolayısıyla uyardığı bildirildi.

Parlamentonun 4'üncü yılın olağan toplantısının kapanış oturumun ardından yayımlanan yazılı açıklamada, İran'a Büyük ve Küçük Tunb Adaları ile Ebu Musa Adası meselesi çerçevesinde diyalog masasına oturması ya da bu konuya ilişkin Uluslarası Adalet Divanı'na başvuruda bulunması çağrısı yapıldı.

Arap Parlamentosu ayrıca Tahran'ı "Bahreyn'e yönelik müdahale girişimleri ve Manama yönetiminin istikrar ve güvenliğini tehdit etmesi" dolayısıyla kınadı. 

Parlamentonun, Suudi Arabistan'ın İran'a yönelik kararlı tutumunu desteklediği yinelenen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Arap ülkelerini, uluslararası ve bölgesel ölçekte Arap ülkelerine müdahale etmeye çalışan tüm taraflara mesaj olması açısından İran'ın müdahalelerine karşı kararlı bir tutum sergilemeye çağırıyoruz. İran'ı Arap ülkelerine yönelik açık müdahalesi, mezhepsel çekişmeleri körükleyici tutumu konusunda uyarıyoruz."

Açıklamada, argümanlar, gerekçe veya iddialar ne olursa olsun İran'ın Arap ülkelerine yönelik müdahalesinin kabul edilemeyeceği kaydedildi. 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler