YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arap Birliği'nin SMDK'ya desteği tam
Arap Birliği'nin SMDK'ya desteği tam
26 Mart 2014 16:26
Kuveyt'te düzenlenen 25. Arap Birliği Zirvesi'nin sonuç bildirisinde "Suriye krizine, Cenevre-1 temelinde siyasi çözüm bulunmalı" denildi, Suriye halkının meşru temsilcisinin SMDK olduğu vurgulandı.

Kuveyt'te düzenlenen 25. Arap Birliği Zirvesi, yayımlanan bildiriyle sona erdi.

Ev sahibi Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın yönettiği kapanış oturumunda, Kuveyt Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Halid el-Cerallah, "Kuveyt Bildirgesi"ni okudu.

Suriye rejiminin "sivillere yönelik işlediği katliamların" kınandığı bildiride, "Suriye krizine Cenevre-1 temelinde siyasi çözüm bulunmalı. Suriye halkını ve onların taleplerinin yerine getirilmesi konusunda destekliyor ve Suriye halkının meşru temsilcisi olan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na (SMDK) verdiğimiz desteği yineliyoruz" denildi.  

Arap ülkeleri arasında "anlaşmazlık ve bölünmüşlük görüntüsü"ne son vermek için çalışılacağı, "demokratikleşme ve siyasi geçiş dönemindeki" kardeş ülkelere destek ve yardımların devam edeceği belirtildi. Bildiride, "komşu ülkelerle birlikte yaşama, bölgesel güvenlik ve yaşanan anlaşmazlıklara barışçıl çözüm bulunması" gerektiği ifade edildi.

"Ortadoğu barış görüşmelerinin tökezlemesinden İsrail sorumlu"

"Ortadoğu barış görüşmelerinin tökezlemesi" ve bölgedeki gerginliğin devam etmesinden İsrail'in sorumlu olduğu savunulan bildiride, İsrail'in "Yahudi devleti olarak" tanınmasına karşı çıkılarak, "Arap-İsrail anlaşmazlığına son verilmesi, bölgede adil ve kapsayıcı bir barışın sağlanması için BM Güvenlik Konseyi'ne sorumluluklarını yerine getirme" çağrısı yapıldı.

"Filistin sorunu"nun Arap halkları için temel mesele olmaya devam edeceği dile getirilen bildiride, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması için çabaların devam edeceği vurgulandı. Yahudi yerleşim birimleri inşasının yasadışı olduğu vurgulanan kapanış bildrisinde, BM Güvenlik Konseyi'nden bu inşaatların durdurmasını sağlaması istendi.

Bildiride ayrıca Filistinli gruplar arasında "milli mutabakat" anlaşmasının uygulanması çağrısı yapıldı ve bu konuda "gösterdiği çabadan" dolayı, Mısır'a teşekkür edildi.

Üye ülkelerin sorunları

Cibuti'nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi çağrısında bulunulan bildiride Cibuti ve Eritre arasındaki anlaşmanın yanı sıra Sudan hükümeti ile  yönetime karşı mücadele eden "Adalet ve Eşitlik Hareketi" arasında varılan anlaşmadan da memnuniyet duyulduğu kaydedildi.

Bildiride Libya'nın toprak bütünlüğünün önemi vurgulandı. Ayrıca Yemen'deki ulusal diyalog görüşmelerinin sonucundan memnuniyet dile getirildi, ülkenin egemenliğine saygı gösterilmesi ve içişlerine müdahalenin kabul edilemez olduğu belirtildi.

Bildiride İran ile Birleşik Arap Emirliği (BAE) arasında gerginliğe neden olan "3 ada sorunu"yla ilgili siyasi çözüm bulunması için İran'ın "BAE'nin girişimine" cevap vermesi istendi.

Kapanış oturumunda bildirinin okunmasının yanı sıra Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed bin Hali, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Arap Birliği'yle işbirliğini güçlendirme isteği" ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in "Arap dünyasıyla işbirliği yapmaya hazır olduğunu" ifade eden mesajlarının yanı sıra zirve için çeşitli ülkeler tarafından gönderilen telgrafları okudu. Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur da bir konuşma yaptı.

25. Arap Birliği Zirvesi,  salı günü 22 üye ülkeden 14'ünün lider seviyesindeki katılımıyla, Kuveyt'te başlamıştı. Zirve, önce 2 gün olarak açıklanmış, ev sahibi Kuveytli yetkililer ise zirvenin ilk gününde, süresinin 1 güne indirildiğini açıklamıştı. Çoğu liderin ilk günün ardından ayrıldığı zirve, bugün sona erdi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler