YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arap Birliği'ne sert eleştiri
Arap Birliği'ne sert eleştiri
09 Ocak 2012 09:08
Suriye'de Yerel Koordinasyon Komiteleri, Arap Birliği'nin yayımladığı bildiriyi reddetti.

Suriye muhalefeti, Arap Birliği'nin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı daha sert kararlar almamasını eleştirdi.

El Arabiya'nın haberine göre Yerel Koordinasyon Komiteleri, Arap Birliği'nin dün yayımladığı bildiriyi tamamen reddettiğini açıkladı.

Yerel Koordinasyon Komitelerinden yapılan açıklamada, Arap Birliği'nin sonuç bildirgesinde "katil ve kurbanın aynı konumda değerlendirildiği" belirtildi.

 Açıklamada Arap Birliği'nden, Suriye halkına karşı sorumluluklarını yerine getirerek, Arap gözlemcilerinin Suriye'deki misyonlarında başarısız olduğunu derhal kabul etmesi istendi.

Yerel Koordinasyon Komiteleri konunun BM Güvenlik Konseyi'ne havale edilmesini de şart koşarak, Suriye'deki olayların barışçı yapıdan silahlı bir ayaklanmaya dönüşmesi halinde bundan Arap Birliği'nin sorumlu tutulacağını vurguladı.

Muhalefet, Suriye'nin felaket bölgesi ilan edilmesini, böylece kurtarma ve yardım kampanyalarının derhal başlayabileceğini de bildirdi.

Arap Birliği Suriye Komisyonu, Mısır'ın başkenti Kahire'de, Suriye'de bulunan gözlemci heyetinin hazırladığı ilk raporların değerlendirilmesi amacıyla toplantı yapmıştı.

Suudi Arabistan'ın da özel davetli olarak katıldığı toplantının sonuç bildirgesinde, Suriye hükümetine bir kez daha sivilleri koruma, barışçı gösterilere müdahale etmeme ve muhaliflere yönelik şiddetten vazgeçme çağrısı yapılmıştı.

Bildirgede, Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen saldırılar kınanırken, Arap Birliği gözlemci heyetine de zor şartlar altında yürüttüğü çalışmalardan dolayı teşekkür edilmiş ve gözlemci sayısının artırılacağı belirtilmişti.

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hamad Bin Casım Ettani, Arap Birliği'nin Suriye meselesini tüm hatlarıyla BM Güvenlik Konseyi'ne götürme taraftarı olmadığını vurgulayarak, BM Güvenlik Konseyi'nin karar ve uygulama mekanizmalarının Suriye'ye müdahaleyi öngörerek Arap Birliği'ni dışarda bırakabilme olasılığı bulunduğunu söylemişti.

Öte yandan aktivistler Suriye'nin Hama kentinde bir kişinin güvenlik güçlerinin günün ilk saatlerinde açtığı ateşte öldüğünü bildirdi. Suriye'de dün güvenlik güçlerinin müdahalesinde 31 kişi hayatını kaybetmişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler