YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arap Birliği'nden Filistin'e destek mesajı
Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, Filistinlilerin ABD'nin Kudüs kararı karşısında sergileyeceği her tutuma destek vereceklerini bildirdi.
Arap Birliği'nden Filistin'e destek mesajı
12 Aralık 2017 / 01:38 Güncelleme: 12 Aralık 2017 / 01:40

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Filistinlilerin ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıyan kararına karşı sergileyeceği her tutuma destek vereceklerini duyurdu.

Arap Birliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ebu Gayt Mısır'ı ziyaret eden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. ABD'nin kararı karşısında atılacak adımların ele alındığı görüşmede, Arap ülkelerinin bu noktada izleyecekleri diplomatik süreç masaya yatırıldı.

Ebu Gayt görüşmede, Arap ülkelerinin tamamının, Trump'ın Kudüs kararına karşı çıktığını ve kararı kınadığını belirterek, Birliğin Filistinlilerin ABD'nin Kudüs kararına karşı sergileyeceği her tutuma destek vermekten geri durmayacağını ifade etti.

Genel Sekreter, Filistin ve Ürdün'ün talebi üzerine cumartesi günü Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Arap Birliği Dışişleri Bakanları Olağanüstü Kudüs Toplantısı'nda olduğu gibi Birliğin, konuyla ilgili medya ve diplomasi alanlarındaki her türlü hareketliliği takip ettiğini vurguladı.

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık'ta düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

Bölgesel ve uluslararası düzeyde büyük tepkiyle karşılanan karar, çeşitli ülkelerde düzenlenen gösterilerle protesto ediliyor.

erbakan bunlara öyle bir kaymıştı ki 98lerde..
 // hursit dilaver
tebrikler .vallah ben de takdir ettim işte. hatta destek olarak bu gün 2 bardak az çay içeceğim. bimin çukulatasına zam gelmiş, 3 gün almıyacağım. filistine destek olsun.ne var. niye kızdınız. şu arap ülkelerinin benden farklı birşey mi yaptığını sanırsınız. acaba hangisinin yüreği yanıyor.. bir tek tayyip bey öyle. onun için de allah onu aziz ederken, digerlerini zelil ,rezil ve kepaze ediyor.ONLAR BİZİM 1910LARDA DÜŞTÜĞÜMÜZ IRKÇILIĞA YELKEN AÇIYOR Kİ, BİZ 20 MİLYON KM2 TOPRAK VERDİK. BUNLAR DA ELDE OLAN NE VARSA VERİP, EBEDİ ESARETİ YAŞAYACAKLAR SÜRÜNECEKLER....
12 Aralık 2017 Salı 15:27
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler