YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arap Birliği yeni genel sekreterini seçiyor
Arap Birliği yeni genel sekreterini seçiyor
10 Mart 2016 13:40
Arap Birliği'nde bugün dışişleri bakanları seviyesinde düzenlenen toplantıda yeni genel sekreterin seçilmesi bekleniyor.

Arap Birliği kaynaklarından alınan bilgiye göre, bugün akşam saatlerinde yeni genel sekreter açıklanacak. Mısır’dan başka her hangi bir Arap ülkesinin aday göstermediği genel sekreterlik seçimi öncesinde Bahreyn, Kuveyt, Cezayir ve Libya, Mısır’ın adayı eski dışişleri bakanlarından Ahmed Ebu Gayt'ı desteklediğini duyurdu. Ahmed Ebu Gayt’ın Arap Birliği 8. Genel Sekreteri olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ahmed Ebu Gayt kimdir 

Mısır’ın adayı Ahmed Ebu Gayt (73) Mübarek döneminin son dışişleri bakanı olarak biliniyor. 2004–2011 yılları arasında Mısır Dışişleri bakanlığı yapan Ebu Gayt, 25 Ocak Devrimi’nin ardından siyaset sahnesinden uzak kalmayı tercih etmişti.

BM nezdindeki Mısır daimi temsilciliği mi demek1964 yılında ticaret fakültesini bitiren Ebu Gayt, mezun olduktan iki yıl sonra dışişleri bakanlığında göreve başladı. 1987'de Birleşmiş Milletler'de (BM) diplomat olarak görevlendirilen Ebu Gayt, 1999 yılında BM nezdindeki Mısır daimi temsilcisi oldu. Ebu Gayt, 2004 yılında atandığı Mısır dışişleri bakanlığına görevini 7 yıl sürdürdü.

Genel sekreterlik görevini 25 Ocak Devriminin ardından Askeri Konsey döneminde Mısır dışişleri bakanı olan ve ardından bu göreve getirilen Nebil el-Arabi yürütüyor. Arabi, sadece bir dönem genel sekreterlik görevinde bulundu. Mısır yönetimi Arabi’yi ikinci dönem için aday göstermedi. Arabi'nin görev süresi önümüzdeki temmuz ayında doluyor. Arabi’den önce Amr Musa iki dönem aynı görevde bulunmuştu. 


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler