YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arap Birliği Dışişleri Bakanları Filistin için toplandı
Arap Birliği Dışişleri Bakanları Filistin için toplandı
22 Aralık 2013 00:10
Mısır'da Filistin sorununun görüşüldüğü Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda bakanlar, Gazze'ye uygulanan ambargonun kalkması ve başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulması görüşünde birleşti.

Mısır'da Filistin sorununun görüşüldüğü Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda bakanlar, Gazze'ye uygulanan ambargonun kalkması ve başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulması görüşünde birleşti.

Arap Birliği'nin başkent Kahire'deki merkezinde olağanüstü toplanan bakanlar, yayımladıkları sonuç bildirgesinde, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ve birliğin dönem başkanı Libya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Muhammed Abdulaziz'in, Filistin meselesinde anlaşmaya varılan konuları ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ye iletmekle görevlendirildiği belirtildi.

Başkenti Kudüs olan ve 1967'de işgal edilen toprakları da kapsayan bağımsız Filistin devletinin kurulması gerektiği ifade edilen bildirgede, İsrail'in politikalarının kabul edilemez olduğu vurgulandı. Bildirgede, İsrail'in Gazze şeridine uyguladığı ambargonun tamamen kalkması istenirken, Filistinliler arasında milli mutabakat sağlanması, işgalin sona ermesi ve işgal politikalarından vazgeçilmesinin zorunluluğuna işaret edildi.

Yahudi yerleşim birimleri inşası ve Filistinlilere yönelik operasyonların durdurulması ile evlerin yıkılması, mescitlere saldırılması ve İsrail hapishanelerindeki tutuklulara yapılan baskılar gibi hukuksuz uygulamaların sona ermesi için ABD'ye devreye girme çağrısında bulunuldu.

İsrail'in başkenti olması için Kudüs'ün bilinçli olarak Yahudileştirildiği ileri sürülen bildirgede, söz konusu politikalar sonucu Kudüs'teki Yahudi-Müslüman-Hristiyan nüfusundaki oranın "tehlikeli boyutlara" ulaştığı ve bu tehlikenin devam etmesi halinde Filistin-İsrail arasındaki barış müzakerelerinin durdurulabileceği kaydedildi.

Bildirgede ayrıca, daha önce Filistin meselesinin görüşüldüğü oturumlarda alınan toplam 16 kararın uygulanması ve eski Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın ölümünden sorumlu olanların adalete teslim edilmesini sağlamak amacıyla bağımsız bir heyetin kurulması gerektiği dile getirildi.

 

AA

Körlerle Sağırlar, birbirini ağırlar
 // Mühr-ü Süleyman
Filistinli kardeşlerimin yüzlerine bakacak yüzleri olmayan saygıdeğmez Bakanlar
Yine bir araya geldiniz, yine yediniz, içtiniz, afiyet olmasın, hatta ZEHİR ZIKKIM olsun. O çeşit çeşit yemeklerin, Filistinli AÇ ÇOCUKların rüyalarına bile giremediğini hiç düşündünüz mü?
Gazze'nin tek can damarı Refah Kapısını kapalı tutarak Gazze'ye bizzat ambargo uygulayan Mısır'da "Filistin'e İsrail Ambargosu kalksın" kararı alırken hiç utandınız mı?
Sadece süslü beyanatları okuyup rahatladınız ya geris...
23 Aralık 2013 Pazartesi 01:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler