YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Arabuluculuğa hazırız"
Davutoğlu'nun Washington'daki nükleer zirveyle başlayan yoğun maratonunda son adres İran oldu. Ahmedinejad ve Mutteki ile görüşen Davutoğlu, Türkiye'nin "üçüncü bir ülke olarak uranyum takası konusunda arabulucu olarak hareket etmeye hazır olduğunu" söyle
"Arabuluculuğa hazırız"
21 Nisan 2010 / 08:22 Güncelleme: 21 Nisan 2010 / 08:22

ABD'de düzenlenen nükleer zirvenin ardından diplomasi trafiğine son sürat devam eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önceki gün Irak ve Azerbaycan'a gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından dün İran'da temaslarda bulundu. İranlı mevkidaşı Manuçehr Mutteki, Meclis Başkanı Ali Laricani, Nükleer Başmüzakereci Said Celili ile görüşen Davutoğlu, ardından Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bir araya geldi. Davutoğlu, Mutteki ile düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, Batı ile İran arasındaki nükleer sorunun müzakere yoluyla çözülebileceği yönündeki tavrını yineledi.

'ARABULUCULUĞA HAZIRIZ'

Davutoğlu, İran'a yeni yaptırımlar uygulanmasına karşı çıkan Türkiye'nin "3. bir ülke olarak, uranyum takası konusunda arabulucu olmaya hazır olduğunu" belirtti. Uranyum değiş tokuşu ile ilgili olarak 6-7 ay içinde sürekli İran ile temas halinde, mümkün olan en doğru çözüme en kısa zamanda ulaşmak için çaba sarf ettiklerini söyleyen Davutoğlu, bundan sonra da diplomatik çalışmaları sürdüreceklerini vurguladı.

'ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK'

Davutoğlu ayrıca, Başbakan Erdoğan ile birlikte katıldıkları Washington'daki nükleer zirvedeki görüşmelere değinerek, "Ben ve Türkiye Başbakanı Washington zirvesine katıldık ve orada Obama ve Medvedev ile görüştük. Bu bağlamda, Obama ve Medvedev'in görüşlerini İran'a iletmeye gerek duydum. İran, Tahran'da silahsızlanma konferansı düzenleyerek nükleer silahlara karşı olduklarını açık bir şekilde ilan etti" dedi. Mutteki ise, Türkiye ile İran'ın nükleer programıyla ilgili konularda düzenli olarak fikir alışverişinde bulunduklarını söylerken, Ankara'nın arabuluculuk teklifine net bir cevap vermedi. Mutteki, "İranlılar uygun bulursa, Türkiye kendi üzerine düşeni yapacak" dedi. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest ise önceki gün, zenginleştirilmiş uranyum takasının sadece İran topraklarında yapılabileceğini söyledi.

Yeni şafak

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler