YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arabistan'dan flaş açıklama: Kara harekatına hazırız
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, "ABD IŞİD’le mücadele amacıyla Suriye’ye kara gücü gönderirse Suudi Arabistan da özel birliklerini göndermeye hazırdır" dedi.
Arabistan'dan flaş açıklama: Kara harekatına hazırız
11 Mayıs 2016 / 23:00 Güncelleme: 11 Mayıs 2016 / 23:02

Fransız televizyon kanalı FRANCE 24’e konuşan Cubeyr, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’ın siyasi ya da askeri yolla mutlaka görevden alınacağını söyledi ve “Suriye krizi Beşar Esad olmadan sona erecek. Bu 6 ay sürebilir, üç ay ya da üç yıl sürebilir. Karar Esad’ın” dedi.

Suriyeli ‘muhaliflere’ askeri desteğin artırılması için çalışmaları sürdüreceklerini kaydeden Suudi bakan, “Muhalefete daha fazla silah, daha ölümcül silahlar, yerden havaya füzeler ve daha gelişmiş tanksavar silahlar vermeliyiz ki sahadaki dengeleri değiştirebilelim” diye konuştu.

'KARA OPERASYONU TEK TARAFLI OLMAYACAK'

Suudi Arabistan’ın Suriye’ye asker gönderme niyetini sürdürdüğünü ifade eden Cubeyr, şunları söyledi:

“Daha önce söylediğimiz üzere bu tek taraflı olmayacak. ABD öncülüğündeki koalisyonun bir parçasıyız ve ABD IŞİD’le mücadele amacıyla Suriye’ye kara gücü gönderirse Suudi Arabistan da özel birliklerini göndermeye hazırdır. Ancak bu tek taraflı olmayacak.”

İran’ın bölgede kaosu kışkırttığını da savunan Cubeyr, “İran'ı Lübnan’da, Suriye’de, Kuveyt’te, Bahreyn’de, Yemen’de ve Suudi Arabistan’da görüyoru. İran herkes için bir tehdit ve bizimle iyi bir komşuluk ilişkisi istiyorlarsa değişmeleri gerek” dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler