YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Apple 22 milyar dolar kaybetti
Apple 22 milyar dolar kaybetti
10 Mart 2015 18:54
Apple, dün gece akıllı saat modeli Apple Watch’u tanıttı. Lansman sırasında Apple’ın piyasa değeri 1 dakikada 1 milyar dolar eridi. Toplamda 22 milyar dolar kaybeden şirketi özellikle fiyatı 17 bin dolara kadar çıkan akıllı saat modelleri yaktı.

Teknoloji devi Apple'ın akıllı saat modeli Apple Watch, önceki gece yapılan etkinlikle kullanıcılara tanıtıldı. Tüm özelliklerinin Apple CEO'su Tim Cook tarafından tek tek anlatıldığı Apple Watch, lüks segmentte yer alan ilk akıllı saat modeli oldu. 349 dolardan başlayan akıllı saat modelinin en pahalısı ise 17 bin dolara satılacak. Ancak lüks segmentte yer alan yüksek fiyatlı modeller Apple yatırımcılarının hoşuna gitmedi.

Apple Watch tanıtılana kadar hisse başı 129.45 dolar ile toplamda 753 milyar dolar değere ulaşan Apple'ın hisseleri, 17 bin dolarlık modelden sonra tepe taklak oldu. Şirketin hisseleri 20 dakikada 22 milyar dolar değer kaybederek, 125.50 dolara kadar geriledi. Lüks akıllı saat modeli Apple'a dakikada 1 milyar dolardan fazla değer kaybettirdi. Apple etkinliğinin bitmesi ile Apple hisseleri biraz toparlansa da günü seans sonrası işlemlerde yüzde 0.60 civarında değer kaybetmeye devam etti.

2012'de de benzer bir olay yaşanmıştı

Apple'ın piyasa değeri, borsada 'şişman parmak' olarak anılan yanlış bir tuşa basma nedeniyle bir dakika içinde 50 milyar dolar kaybetti.

Dünyanın en değerli şirketi Apple'ın piyasa değeri, borsada şişman parmak (fat finger) olarak anılan yanlış bir tuşa basma nedeniyle bir dakika içinde 50 milyar dolar kaybetti ve yanlışlığın anlaşılması üzerine durum 20 dakikada düzeltildi.

'Şişman parmak' nedeniyle Apple hisselerinin önceki gün yaklaşık yüzde 10 oranında değer kaybettiği olay şöyle gelişti:

Şirketin BATS endeksinde işlem gören 598 dolarlık 100 hissesinin değeri, yanlış bir satışın ardından 542 dolara düşünce, değer kaybı yaklaşık 50 milyar doları buldu. Apple hisselerinde yaşanan anlık kaybın ardından, şirketin borsadaki tüm işlemleri durduruldu. Aradan geçen 20 dakikanın içinde, kaybın sistemde yaşanan bir yanlışlıktan kaynaklandığı anlaşılınca Apple hisseleri yeniden 598 dolara geri yükseldi.

Apple hisselerinin kısa sürede yeniden toparlanmasının ardından gelen açıklamada, şunlara yer verildi: "İsimleri A harfi ile başlayıp BF'ye kadar olan bütün hisseler tek bir arama motorundan yönetiliyor. İlk seansın açılmasından 9 dakika önce yayınladığımız uyarı mesajında da sembolleri 'A' ile 'BF' arasında olan bütün hisselerin incelendiği bilgisini vermiştik. Bu inceleme sırasında meydana gelen bir hata nedeniyle AAPL kısaltmasına sahip olan Apple hisselerindeki söz konusu kayıp gerçekleşmiştir."

Her yıl yenilenecek

Apple'ın piyasa değerini kaybetmesinin nedeninin başında 10 bin dolardan başlayan Apple Watch modellerini tanıtması gösterildi. Apple'ın ürün stratejisi dahilinde her yıl yenilenecek bir modelin 10 bin dolardan fiyatla satışa çıkması en çok eleştirilen nokta oldu. Buna ek olarak Apple Watch modellerinin şarj kapasitesi ise 18 saat boyunca dayanabilecek. Başka bir deyişle kullanıcılar, sahip oldukları Apple Watch'ları her gece şarja takacak. Bu da Apple Watch'un diğer akıllı saat modelleriyle kıyaslandığında rakiplerinden geride kaldığını gösteriyor.

Türkiye'ye 50 bin liraya gelir

Apple Watch üç farklı model ile kullanıcılara sunuluyor. En ucuz model olan Apple Watch Sport, sporcular için özel olarak tasarlanmış durumda. Hafiflik için alüminyum kasayla sunulan bu model 349 dolardan başlayan satış fiyatına sahip olacak. Bu modelin Türkiye'de 1000 TL civarında satışa çıkması bekleniyor. Orta segmentte ise 'Apple Watch' modeli var. Bu model 549 dolardan başlıyor 1099 dolara kadar çıkıyor. Lüks segmentte yer alan ve 18 ayar altından tasarlanan Apple Watch Edition modeli ise 10 bin dolar ile 17 bin dolar arasındaki satış fiyatına sahip. Bu modellerin ise 30 bin ile 50 bin TL arasındaki fiyatlarla satışa çıkması bekleniyor.

Dakika dakika Apple hisseleri

Etkinlik başlangıcı (19.00) 127.17 dolar

Yeni MacBook tanıtımı (19.30) 128.38 dolar

Apple Watch tanıtımı başladı (20.00) 129.45 dolar

Apple Watch fiyatları açıklandı (20.20) 125.50 dolar

Seansların kapanmasından sonra (23.00) 127.14 dolar

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler