YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AP'nin vize kararına uzmanlardan tepki
AP'nin vize kararına uzmanlardan tepki
13 Eylül 2013 13:48
Batı Balkan ülkelerinin vatandaşlarına, AB üyesi ülkelere giriş için sağlanan vize serbestliğinin askıya alınmasına dair, dün AP'de kabul edilen karara uzmanlar tepki gösterdi.

Batı Balkan ülkelerinin vatandaşlarına, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere giriş için sağlanan vize serbestliğinin askıya alınmasına dair, dün Avrupa Parlamentosu'nda (AP) kabul edilen karara, uzmanlar tepki gösterdi.

AP'nin Vize Serbestliğinden Sorumlu Raportörü ve Milletvekili Tanya Fayon, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teklifin AP'de kabul edilmesiyle büyük bir hukuki kaos ortamı yaratıldığını savundu.

AP'nin teklifi kabul etmesinin kendisini hayalkırıklığına uğrattığını kaydeden Fayon, ''Bu son derece kötü. Eğer herhangi bir AB üyesi, vize serbestliği hakkına sahip Batı Balkan ülkelerinde bir ve ya birden fazlasının elinden bu hakkı almak isterse, AP'nin burada karar alıcı bir gücü olmayacak. O zaman, çoğunluğun desteğini almaları yeterli olacak, ki bu zaten mevcut. Şimdi, Avrupa Konseyi'nin resmi olarak, karara yeşil ışık yakmasını bekliyorum. Bunun akabinde, karar yürürlüğe girecek'' diye konuştu.

"Ne zaman uygulanacağına dair ipucu yok"

AP'nin Batı Balkanlardan Sorumlu Raportörü Yelko Kacin ise AP'nin kararının hemen ya da yakın zamanda uygulamaya konacağına dair herhangi bir ipucunun bulunmadığını söyledi.

Söz konusu sorunla ilgili olarak yaratılan panik ortamının gereksiz ve zarar verici olduğunu belirten Kacin, AP'nin kararının, Karadağ, Sırbistan ve Makedonya için en geç 2016 yılı Aralık ayına kadar, Bosna Hersek ve Arnavutluk için ise 2017 yılı Aralık ayına kadar uygulanması gerektiğini belirtti.

Batı Balkan ülkelerinin vatandaşlarına, AB üyesi ülkelere giriş sağlayan vize serbestliğinin askıya alınmasına dair teklif için AP'de dün yapılan oylamada, 328 milletvekili, vize serbestliğinin askıya alınması yönünde oy kullanırken, 257 milletvekili ise öneriyi desteklemedi. Oylamada, 46 milletvekili ise çekimser kalmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler