YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AP'den İsrail'e kınama geliyor
AP’deki bütün grupların ortak çağrısıyla hazırlanan tasarıda İsrail’in kanlı saldırısı uluslararası hukuk ihlali olarak değerlendirildi ve Türkiye’ye destek çağrısı yapıldı
AP'den İsrail'e kınama geliyor
17 Haziran 2010 / 07:33 Güncelleme: 17 Haziran 2010 / 07:44

Avrupa Parlamentosundaki (AP) siyasi gruplarca ortaklaşa hazırlanan karar tasarısında, İsrail, Gazze’ye insani yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıdan dolayı kınanıyor. Genel kurulda bugün tartışıldıktan sonra yarın oylamaya sunulacak tasarıda, İsrail’in saldırısı, ‘’uluslararası hukuk ihlali’’ olarak değerlendiriliyor. Saldırıyla ilgili uluslararası tarafsız bir soruşturmanın açılması istenen tasarıda, AB ülkelerinin bu konuda gerekli katkıyı vermeleri çağrısı  yapılıyor.

AB VE ABD DE DESTEK VERMELİ 

Tasarıda, İsrail’den, insani faciaya ve bölgenin radikalleşmesine yol  açan Gazze ablukasını derhal kaldırması ve AB ülkelerinin de Gazze’ye giden kapıların sürekli açık tutulması için gerekli girişimlerde bulunması isteniyor. Filistin’e yönelik mali ve ekonomik yardımın artırılması gerekliliğine işaret edilen tasarıda, İsrail ile Filistin arasında doğrudan görüşmelerin  başlaması, ABD’nin bu konuda da gerekli desteği vermesi tavsiye ediliyor.

TÜRKİYE’NİN ÇABASINI DESTEKLİYORUZ

AP’deki siyasi gruplarca ortaklaşa hazırlanan karar tasarısında, son gelişmelerin Türkiye-İsrail ilişkilerine ciddi zarar verdiği ifade ediliyor. Tasarıda, ‘’AP, Türkiye hükümetinin Filistin halkının üzerindeki yükün  hafifletilmesi ve Ortadoğu barış sürecine katkı için diplomatik ve siyasi çaba  göstermesini teşvik eder’’ ifadesi kullanılıyor. (A.A.)

Eksen kaymasına kimse inanmıyor

Türkiye-Avrupa Karma Parlamento Komisyonu eski Eşbaşkanı Joost Lagendijk, ‘’Türkiye-AB ilişkilerini, özellikle de son birkaç yılda yakından takip edenler, Türk dış politikasında bir eksen kayması olmadığını düşünüyor’’ dedi. Uzmanların, Türkiye’nin doğusunda yer alan ülkelerle ilişkilerine enerji harcamasını anlamlı bulduğunu ifade eden Lagendijk, ‘’Bu, sadece Türkiye için değil, AB için de olumludur. Türkiye, AB’ye girdiğinde doğu komşularıyla AB’nin de iyi ilişkileri olacaktır sonuçta” dedi. 

1 AY SÜRE 4 maddelik çıkış kapısı

• Türkiye’nin Gazze’ye yardım götüren gemilere yönelik saldırısından sonra İsrail’den 4 konudaki talebinin karşılanmasını beklediği ve ‘bu bekleyişin uzun sürmeyeceği’ bildirildi. Ankara’daki diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin, 9 Türk’ün öldüğü saldırıyla ilgili İsrail’in özür dilemesini, uluslararası soruşturma açılmasını, tazminat ödenmesini ve gemilerin iadesini istediğini belirtti.

SORUNDAN ÇIKIŞ İÇİN AÇIK KAPI

Kaynaklar, yardım filosundaki gemilerden üçünün Türk gemisi olarak görüldüğünü, ‘Mavi Marmara’nın da bunlar arasında olduğunu ifade etti. Kaynaklar, İsrail’in karşılık vermesi için bekleyişinin uzun sürmeyeceğini, bunlar yerine getirilmediği takdirde atılacak adımlarla ilgili değerlendirmelerin sürdüğünü vurguladı. Siyasi, askeri, ticari alanlarda İsrail’e karşı alınacak tedbirler konusunda değerlendirmeler yapıldığını belirten kaynaklar, İsrail’e sorundan çıkış için bir kapı sunduklarını, kullanmasını beklediklerini vurguladı. Türkiye’nin İsrail ile diplomatik ilişkilerini maslahatgüzar düzeyinde sürdürmesinin tedbirler arasında olabileceği belirtildi (Star)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler