YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AP'den FIFA'ya "yeni başkan" çağrısı
AP'den FIFA'ya "yeni başkan" çağrısı
11 Haziran 2015 16:08
Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda yapılan açık oylamayla kabul edilen kararda, FIFA'ya yeni başkan seçimi konusunda acil çağrı yapıldı.

Avrupa Parlamentosu'nda (AP), kabul edilen kararda FIFA Başkanı Sepp Blatter'in istifa kararının memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, derhal yeni başkanın seçilmesi çağrısında bulunuldu.

Fransa'nın Strasbourg kentinde düzenlenen AP Genel Kurulu'nda açık oylamayla kabul edilen kararda, FIFA ile ilgili iddiaların küresel anlamda futbolun güvenirliğine zarar verdiğinin altı çizildi. Kararda, konuyla ilgili tüm yetkili kurumların üzerine düşeni yaparak, geniş çapta soruşturma sürdürmesine vurgu yapıldı.

FIFA Başkanı Sepp Blatter'ın istifasının memnuniyetle karşılandığı belirtilen ve FIFA'ya derhal yeni bir başkan seçilmesi çağrısında bulunulan kararda, yönetim kuruluna da daha şeffaf olması için uyarı yapıldı.

Karar metninde, Katar'da 2022'de düzenlenecek Dünya Kupası için yapılan stat inşaatlarında yaşanan işçi ölümlerine işaret edilerek, uluslararası spor etkinliklerine ev sahipliği yapan ülkelerin uluslararası düzeyde insan haklarına saygı duyması gerektiği çağrısı da yer aldı.

FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin gözaltına alındığı 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla, 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında "kara para aklandığı" gerekçesiyle açılan soruşturmanın gölgesinde 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede FIFA Başkanı Sepp Blatter, 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler