YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AP Başkanı itiraf etti: Ağlanacak haldeyiz...
AB karşıtlarının birbiri ardına seçimleri kazandığını belirten Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz, uluslararası örgütün kendi içerisinde ağlanacak halde olduğunu söyledi.
AP Başkanı itiraf etti: Ağlanacak haldeyiz...
13 Mayıs 2016 / 12:03 Güncelleme: 13 Mayıs 2016 / 16:14

Euronews'e röportaj veren Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, muhabirin 'Çok açık konuşmanızı rica ediyorum' sözleri üzerine Avrupa Birliği'nin mevcut durumu hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı.

AVRUPA BİRLİĞİ AĞLANACAK HALDE

AP Başkanı Martin Schulz, "Avrupa Birliği içeride ağlanacak bir halde. Avrupa şüphecileri (euro-septikler) birbiri ardına seçimleri, referandumları kazanıyor. Eğer Avrupa projesinin özünü tehlikeye atarsak gelecek nesillerin kaderiyle oynamış oluruz.

Çünkü 21. yüzyıl benim küçük ülkem Almanya’nın değil, dünyadaki bölgelerin işbirliği ve rekabet yüzyılı. 80 milyonluk Almanya 1.4 milyar nüfuslu Çin ile karşılaştırıldığında 21. yüzyılda nasıl tek başına hayatta kalacak? Avrupa’nın yeniden millileşmesinin sonlandırılması gerekiyor; çünkü bu bir neslin geleceği ve güvenliğiyle oynamak anlamına geliyor" dedi.

 

KEŞKE AB ÜLKELERİ DE GÖÇMENLERE TÜRKİYE GİBİ DAVRANABİLSE

Martin Schulz Türkiye'nin göçmenlere davranışlarıyla ilgili şunları söyledi:

Türkiye’yi uluslararası kurallara uymadığı noktalarda eleştiriyoruz. Ama aynı zamanda önemli bir nokta var ki, bu konuda çok dürüst olmak gerekir. Bu eleştiriler temelsiz. Bu nedenle sorunuzu şöyle yanıtlayayım. Türkiye’ye gittim ve pek çok göçmen kampını ziyaret ettim. Gerçekten Avrupa Birliği içindeki bazı ülkelerde de göçmenlere Türkiye’deki gibi davranılmasını isterdim. Türkiye, göçmen kamplarında göçmenlere elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler