YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anzak törenlerine saldırı planı
Anzak törenlerine saldırı planı
20 Nisan 2015 16:24
İngiltere'de Avustralya'nın Melbourne kentinde Anzak Günü törenlerine yönelik saldırı planıyla bağlantılı olduğu gerekçesiyle bir kişi gözaltına alındı.

İngiltere'de, Avustralya'nın Melbourne kentinde 25 Nisan Anzak Günü törenlerine yönelik saldırı planıyla bağlantılı olduğu gerekçesiyle İngiliz vatandaşı bir kişi gözaltına alındı.

Manchester polisinden yapılan açıklamada İngiliz vatandaşı 14 yaşındaki bir gencin, Avustralya'daki bir kişiyle iletişim kurduğu ve bu iletişimin terör tehdidi taşıdığının farkedilmesinin ardından önceki gün gözaltına alındığı kaydedildi.

Gencin sorgusunun sürdüğünü belirten Manchester polisi, Blackburn'deki genç ile Avustralya'daki kişinin iletişimde olduğuna dair bilgilerin Avustralyalı yetkililerle paylaşıldığını bildirdi.

Polis ayrıca söz konusu gencin devam eden başka bir soruşturma kapsamında 2 Nisan'da ülkenin kuzeybatısındaki Lancashire kentinin Blackburn ilçesindeki bir adrese yapılan aramada terör eylemi düzenlemek için hazırlık yaptığından şüphelenilerek gözaltına alındığını aktardı. Ancak gencin daha sonra serbest bırakıldığı bildirildi. 

Kuzey Batı Terörle Mücadele Birimi'nde görevli Detektif Başkomiser Tony Mole, "Ülkenin kuzey batısındaki bir kişi ile Avustralya'da bir kişi arasında, terör tehdidi bağlantılı iletişimi ortaya çıkardık. Bu bilgi ortaya çıkar çıkmaz buradaki ve yurtdışındaki ilgili yetkililerle hızlıca davrandık. Böylece genç gözaltına alındı. Söz konusu iletişimin niteliği soruşturuluyor. Avustralya ve Lancashire'daki polisle yakından çalışmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Avustalyalı yetkililer, geçen haftasonu Melbourne'de çeşitli adreslere yönelik düzenlenen terörle mücadele operasyonunda terör örgütü DAEŞ ile bağlantılı oldukları iddia edilen beş kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı. Avustralya polisi, kişilerin bu hafta yapılacak Anzak Günü törenlerinde polisleri hedef alan terör saldırısı düzenlemeyi planladıkları için gözaltına alındığını aktarmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler