YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anne karnındaki bebeğe Çin zulmü!
Anne karnındaki bebeğe Çin zulmü!
07 Temmuz 2015 09:41
Doğu Türkistan’dan 6 ay önce Türkiye’ye gelen Uygur Türk’ü aile, Çin’de Müslüman Türklerin yaşadıkları zulmü anlattı. Anne Zühre,Uygur Türklerinin ikiden fazla çocuk doğurmalarının yasak olduğunu anlattı.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde Uygur Türklerine yönelik asimilasyon ve işkence uygulamaları yalanlanmaya devam ederken 6 ay önce Doğu Türkistan’ın Hoten bölgesinden Türkiye’ye kaçan bir Uygur ailesi, yaşadıkları zulmü anlattı.

Doğu Türkistanlıların Çin’in tüm baskı politikaları altında hayat sürdüklerini belirten anne Zühre, Uygur Türklerinin Çin’de ikiden fazla çocuk yapmalarının yasak olduğunu bir yakınlarının bu yüzden yeni doğan bir bebeği zorla kürtaj yapıldığını söyledi.

Zulüm yok haberleri yalan

Annesinin açıklamalarını Türkçeye tercüme eden Yahya, sosyal medyada yer alan "Çin'de zulüm yok" haberlerinin yalan olduğunu anlatarak, "Doğu Türkistan’dayken oruç tutmak, namaz kılmak suçtu. Şimdi orada oruç tutmak, namaz kılmak, kuran okumak yasak. Oradayken zulüm yok diyenler oluyordu. Onlar satılmış olanlar” dedi.

Evlerinin Çin polisi tarafından basıldığını söyleyen Yahya sözlerine şöyle devam etti; ”Evdeyken bir kere polisler geldi. Tüm Uygurların oturduğu bir evi bastılar. Suçla hiçbir ilgisi olmayan insanlara sen teröristin diyerek suç atıyorlar. Oysa o insanların yaptığı şey, kuran okumak, oruç tutmak. Gerçekten bir araştırma yapılırsa bu ortaya çıkar"

İkiden fazla çocuk yasak

Uygurlu ailelerin iki çocuktan fazla yapmasının da yasak olduğun söyleyen Yahya, "Doğu Türkistan’da ikiden fazla çocuk yapmak suçtur. Bir kere annemin arkadaşı vardı. Annemle aynı yaştaydı. Annemin arkadaşı üçüncü çocuğa hamile kaldı. Sonra da o kadını bir hastaneye götürdüler. 9 aylık hamile kadının karnını deştiler. Çocuğu kadının karnından aldılar. Çocuk da kadın da öldü” diye konuştu.

Zorla kürtaj yaptırılmasının Uygur Türklerini asimile etmeyi amaçladığını söyleyen anne Zühre ise, "Amaç Doğu Türkistanlıların soyunu tüketmek. Çinli yapmak, kafir yapmak. Çocuk doğurmak hiçbir yerde suç değil. Ya Çinli olacaksın ya kafir olacaksın diyorlar. Bizim için iki yol da ateş yolu” ifadelerini kullandı.

Kardeşim Çin'de tutuklandı

Türkiye’nin kendilerine sahip çıkacağından emin oldukları için Türkiye’ye geldiklerini ancak kardeşinin Çin’de bu yüzden tutuklandığını söyleyen genç kadın, “Doğu Türkistan’dayken Türkiye’nin bize kardeşlik yapacağını, başka bir Müslüman ülkeye gitsek hemen Çin’e vereceğini biliyorduk. Yola çıkarken bazı insanları geri Çin’e gönderdiler. Çin bizi tekrar Doğu Türkistan’a çağırıyor. Geri gitmezsek oradaki akrabalarımıza zulüm yapıyorlar. Oraya telefon açtığımız taktirde orada yaşayan akrabalarımızı tutuklarlar. Annemin bir ikiz kardeşi var. Biz Türkiye’ye geldiğimiz için onu Çin’de tutukladılar. Kardeşin kaçtı, onu bulman gerekiyor diyorlar” diye konuştu.

El Kaide'yi bilmiyoruz

Uygurlularının El-Kaide terör örgütüyle bağlantı kurdukları iddialarını da yalanlayan genç anne, "Uygur Türkleri El-Kaide’nin ne olduğunu bile bilmiyor. Onların tek isteği şey zulümden kaçmak. Bazı Uygurluları kumpasa getiriyorlar” dedi.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler