YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Annan Suriye'ye tarih verdi
Annan Suriye'ye tarih verdi
10 Nisan 2012 17:22
Suriye krizi ile ilgili görüşen Kofi Annan ve Beşir Atalay görüşme sonrası birlikte kameleraların karşına geçtiler. Atalay, Suriye tahhütlerini tutuyor gözükmüyor derken, Annan Suriye'ye tarih verdi.

BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan ile Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ikili görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması yaptı...

Atalay, ''Bugün 10 Nisan. Bizim tespitlerimize göre Suriye yönetimi kendi taahhütlerini tutuyor gözükmüyor'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriye yönetiminin gerekli işbirliğini sergilememesi halinde BM Güvenlik Konseyi'nin üzerine düşen sorumluluğu üstlenmesi ve Suriye'deki katliama 'dur' demesinin kaçınılmaz zorunluluk halini alacağını söyledi.

Atalay, BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan ile ortak düzenlediği basın toplantısında, gerek Suriye yönetiminin kötü sicili, gerek halen yaptıkları ve öncelikle muhaliflerin faaliyetlerini durdurmasına yönelik açıklamalarının iyimser olmalarını güçleştirdiğini belirtti.

Atalay, ''Tabii bu misyon içinde Suriye yönetiminin gerekli işbirliğini sergilemediği takdirde BM Güvenlik Konseyi'nin üzerine düşen sorumluluğu üstlenmesi ve Suriye'deki katliama 'dur' demesi kaçınılmaz zorunluluk halini alacaktır'' ifadelerini kullandı.

BM ve Arap Birliği'nin Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye yönetimine en geç 12 Nisan günü saat 06.00'ya kadar şiddeti ön koşulsuz olarak durdurma çağrısı yaparak, 'Annan planı başarısız' demenin için henüz erken olduğunu kaydetti.

Annan'ın, Hatay'da Yayladağı kampındaki temaslarının ardından Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Kofi Annan, herkesin ilk önceliğinin Suriye halkının can güvenliği olduğunu söyleyerek, bunun için de şiddetin durması, silahların susması ve askerlerin kışlalarına geri çekilmeleri gerektiğini kaydetti. Annan, kendi adını taşıyan planı bunu sağlamak için ortaya koyduklarını belirterek, ''Annan planı başarısız demek için henüz erken'' diye konuştu.

Özel Temsilci Annan, Suriye yönetimine 12 Nisan Perşembe günü sabah 06.00 kadar şiddeti durdurma çağrısı yaparak, ''12 Nisan'a kadar hala zaman var'' dedi.

 BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye'deki askeri faaliyetlerde azalma beklerken, tam tersine artış gördüklerini ancak Türkiye'ye sığınanların sayısındaki ani artışı hiç kimsenin hiçbir şeyle açıklayamayacağını söyleyerek, gerek Suriye yönetimi gerekse muhalefete şiddeti durdurma çağrısı yaptı.

Annan, Hatay'ın Yayladağı İlçesi'ndeki Suriyelilerin kaldığı çadırkentte temaslarının ardından Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile bir araya gelerek, Atalay ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Kofi Annan, yeniden Türkiye'de olmanın çok güzel olduğunu söyleyerek, ziyaretini sağladığı ve temaslarını kolaylaştırdığı için Türk hükümetine teşekkür etti. Annan, Türk hükümetine gösterdiği dayanışma ve Suriyeli sığınmacılara yaptığı cömert yardımlar nedeniyle de teşekkür ederek, ''Çok sayıda mülteci kampı gördüm ama burası en iyilerinden birisiydi'' diye konuştu.

Sığınmacıların aileleri ile de bir araya geme şansı bulduğunu belirten Annan, ''Umarım ki bu insanlar çok uzun süre burada kalmazlar, durum düzelir evlerine geri dönebilirler ama bizleri nelerin beklediğini şu anda bilemiyoruz. Umarım ki cesaret ve sabırla yapmış olduğumuz bütün bu çalışmalar en kısa zamanda meyvesini verir'' diye konuştu.

Annan, herkesin barış için çalışmakta olduğunu söyleyerek, ''Ama henüz o noktadan uzaktayız'' dedi.

Türk hükümetinin çalışmalarının kendilerini memnun ettiğini ifade eden Annan, son dönemde Suriye'den Türkiye'ye gelenlerin sayısında büyük artış olduğunu ve bunun kaygı verici bir durum olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

''Aynı şekilde Suriye'deki askeri faaliyetlerde de bir azalma beklerken tam tersine bir artış görmekteyiz. Sınırı geçip Türkiye'ye sığınanların sayısındaki bu ani artışı hiç kimse, hiçbir şeyle açıklayamaz. Dolayısıyla biz çabalarımızı devam ettirmek durumundayız. Bu şiddeti durdurmak, insanların evlerini terk etmelerine neden olacak koşulları engellemeliyiz. Bu insanlara aynı zamanda insani yardım götürmeliyiz ve Suriye'nin geleceğini tartışmak için de tüm tarafları masaya oturtmalıyız.''

Annan, herkesin ilk önceliğinin Suriye halkının can güvenliği olduğunu belirterek, ''Artık bu durum çok uzadı, şiddetin durması silahların susması lazım. Askerlerin kışlalarına geri çekilmesi lazım'' dedi.

Suriye yönetiminin kendisine şiddetin durdurulması da dahil belli taahhütler verdiğini hatırlatan Annan, şöyle konuştu:

''Artık onlar da tüm şiddetin durdurulması yönünde adım atmalılar. Her türlü şiddetten bahsediyorum. 12 Nisan sabah saat 06.00'ya kadar bütün silahların susmuş olması ve bu tür faaliyetlerin durmuş olması lazım. Ben bir kez daha Suriye hükümetine ve Suriyeli taraflara şiddeti durdurmaları çağrısında bulunmak istiyorum. Şiddetin durdurulması için de hiçbir şekilde ortaya bir ön koşul koymamalarını istiyorum. Bu Suriye halkı ve Suriye için çok önemli.''

Kofi Annan bugün ilerleyen saatlerde BM Güvenlik Konseyi'nin bu konuyu ele alacağını söyleyerek, ''Şu anda her şey için gerekli ön koşul şiddetin durdurulması. Şiddet durduktan sonra da herkesin masaya dönüp, müzakereye oturması lazım. Tüm çabamız bu yönde. Suriye yönetimi başta olmak üzere muhalefet ve tüm taraflara bir kez daha şiddeti durdurma çağrısı yapıyorum'' diye konuştu.
 

BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan, bir basın mensubunun, Türkiye'nin Suriye'ye sunulan planının uygulanması konusundaki yerinin ne olduğunu sorması üzerine, planla ilgili Türk Hükümeti'nin tavrı, tutumu ve yaklaşımıyla ilgili bir şey söyleyecek durumda olmadığını ifade etti.

Planın BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi tarafından onaylandığına işaret eden Annan, Türkiye'nin de bu iki örgütün üyesi olduğunu ve kendisinin sürekli olarak Türk tarafıyla irtibat içerisinde bulunduğunu kaydetti.

Planın başarılı olup olmayacağı konusundaki soru üzerine Annan, "Henüz, 'Plan başarısızlığa uğradı' demek için çok erken. Bu planı biz hepimiz uygulamak için çalışıyoruz. Suriyeliler de bu planı kabul ettiler aslında, muhalefet de. Bu plan doğrultusunda ilerleme kararı alındı. Hükümet de bu plan doğrultusunda askeri güçlerini çekme taahhüdünde bulundu" dedi.

Kasaba ve şehirlerden Suriye ordusunun çekilmesiyle ilgili herhangi bir somut kanıt olup olmadığı sorusu üzerine Annan, "İki tane bölgeden çekilme gerçekleşmiş durumda" yanıtını verdi.

Kendisinin bugün BM Güvenlik Konseyi'ne de bir rapor sunacağını belirten Annan, orada da bu konuları belirteceğini ifade etti.

Daha önce askeri faaliyet olmayan bazı yerlerde askeri faaliyet başladığını gördüklerini ve bunların plana uygun olmadığına dikkati çeken Annan, BM'nin bir gözetim misyonu bulunduğunu ve buradan elde edilecek bilgilerin hepsinin BM Güvenlik Konseyi'ne de sunulacağını söyledi.

Annan, "Plan daha önceden belirlenmiş olan zaman çizelgesine uygun bir şekilde uygulanmış değil. Ama bunun anlamı 'bu plan başarısızlığa uğradı' da olmamalı. Ayın 12'sine kadar zaman var. Güvenlik Konseyi'nin tüm üyeleri Suriye Hükümeti ve bu konuyla ilgili taraflara gerekli tüm baskıların yapılmasına çalışıyor" dedi.

Yaklaşık bir hafta önce Çin'de olduğunu orada da bu konuyu görüştüklerini belirten Annan, Çin yönetiminin de bu plana destek verdiğini ve Esed Rejimi'ne baskı uyguladığını söyledi. Annan, "Dolayısıyla Çin de gerek Güvenlik Konseyi üyesi olması, gerekse de diğer ilişkileri dolayısıyla burada bir baskı unsuru oluşturabilir" dedi.

Kofi Annan, Türkiye-Suriye sınırındaki olayları "trajik" olarak nitelendirerek, bu olayların gerilimin düşürülmesi gerektiğini ortaya koyduğunu da kaydetti.(AA)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler