YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anmalarda nükleer silaha sahip ülkelere de çağrı y
Anmalarda nükleer silaha sahip ülkelere de çağrı y
06 Ağustos 2008 19:14
Anmalarda nükleer silaha sahip ülkelere de çağrı y

Bugün dünya tarihinde savaşta yalnızca Japonya’da kullanılan atom bombasının Hiroşima kentine atılışının 63. yıl dönümü. Atom bombası sonucu yaşamını yitirenler düzenlenen çeşitli törenlerle anılırken, nükleer silaha sahip ülkelere de çağrı yapıldı.


Anma töreni, bombanın düştüğü saat olan 08.15’te Barış Parkı’nda tok sesli çanın çalmasıyla başladı. Belediye Başkanı Akiba ile Başbakan Fukuda, aralarında bombadan kurtularak hayatta kalabilen 75 yaşın üzerinde olanların da bulunduğu 45 bin insanın katıldığı törende konuştular.
Haberin devamı


Akiba, “atom bombalarının ebediyen yasaklanması için” bir kez daha çağrıda bulundu. Akiba, BM’de 170 ülkenin atom bombalarının temelli yasaklanmasına destek verdiğini, 20 ülkenin ise buna karşı çıktığını söyleyerek, BM Güvenlik Konseyi’nin bu 20 ülke arasında yer alan, nükleer güç sahibi beş daimi üyesi ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin’e üstü kapalı çağrıda bulundu.


Japonya Başbakanı Fukuda da “Japonya, nükleer silahların temelli yeryüzünden kaldırılması ve ebedi barış için öncü olacaktır” diye konuştu.


ABD’NİN NÜKLEER UÇAK GEMİSİNE PROTESTO
Bu arada, ABD’nin halen Japonya’daki ana askeri üssü olan, Tokyo Körfezi’nin güney ucundaki Yokosuka limanına gelecek olan, “emekliliği gelen” Kitty Hawk uçak gemisinden görevi devralacak USS George Washington nükleer uçak gemisi de bugünkü törende protesto edildi.


Hiroşima kubanları ve yakınları, “Bu gemi nükleer sızıntı yapıyor” dedi.


20 GÜN ÖNCE İLK ATOM BOMBASINI DENENDİ
ABD, 16 Temmuz 1945 tarihinde, New Mexico çölündeki Los Alamos laboratuvarında “Trinity: Teslis” deneyinde ilk atom bombasını test ettikten 20 gün sonra Japonya’yı bu bombayla vurdu.


Japonya’yı “kayıtsız-şartsız teslim almak için” ABD savaş uçağı 6 Ağustos 1945 sabahı saat 08.13’te kentin 10 bin metre üzerinden uranyum-235 atom bombasını bıraktı. Bomba yerden 580 metre yükseklikte patlatıldı.


Hiroşima limanından üç gün sonra tarihte savaş amaçlı kullanılmış ikinci ve son atom bombası yine Japonya’nın Nagazaki liman kentine atıldı.


İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde Hiroşima’da uranyum-235, Nagasaki’de plutonyum-239 atom bombaları “atomun füzyon parçalanma” yöntemiyle patlatıldı. ABD ve SSCB, ileride, atom çekirdeğinin birleşmesi ilkesine dayanan (füzyon) çok daha güçlü “hidrojen” bombaları geliştirdi. Hiroşima’da ilk anda 70 bin, Nagasaki’de ilk anda 27 bin insan “buharlaşarak” yok oldu. Hiroşima’da birkaç yıl içerisinde ise “radyasyonun ölümcül etkisinden” 140 bin insan öldü.


İLK VURUCU DALGA
Hem Hiroşima hem Nagazaki’deki atom bombası, ABD savaş uçağından atıldıktan sonra yere 500 metre kala patlatıldı. Bombanın ilk vurucu dalgası olan fırtınanın hızı saatte 800 kilometreydi. 6 Ağustos 1945 sabahı Albay Paul Tibbets yönetimindeki “Enola Gay” isimli B-29 uçağı, “Little Boy” (Ufak Oğlan) isimli çok gizli bir yükle Güney Pasifik’teki Tinian Adası’ndan havalandı.


Japonya’nın en güzel kenti olarak bilinen Hiroşima’nın suları, toprağı, havası ve insanları zehirlendi. İki ay içinde bombanın gizli silahı olan radyasyon, ölü sayısını 135 bine çıkardı.


Bombardımanı takip eden 5 yıl içinde radyasyon nedeniyle mutasyona uğrayan 60 bin kişi daha hayatını kaybetti. Hiroşima’dan sadece 3 gün sonra, atom bombasının çökerttiği Japonya’ya bir bomba daha atıldı. Bu seferki bombanın “kod adı” Şişman Çocuk’tu. İki kentte ölenlerin sayısı 500 bini aştı. Hiroşima’da ilk bomba 15-20 kiloton (20 bin ton) trinitrotoluen (TNT) patlayıcı gücündeydi. İlerleyen yıllarda savaş teknolojisi, Hiroşima ile Nagazaki’ye atılanları, tek bombada 2500 kat aşacak düzeye çıkardı, patlama gücünü 50 megaton (50 milyon ton) TNT’ye.


1975’te Nobel barış ödülü kazanan Sovyet nükleer fizik mühendisi Andrey Sakharov’un (1921-1989) Sovyet lideri Nikita Kruşçev’i (1894-1971) ABD ile silah yarışında 50 megatonun üzerine çıkılmaması yönündeki iknası, tarihe damgasını vurmuş atom bombası dönemeçlerinden biri olarak hatırlanıyor.


SASAKİ’NİN TURNALARI HALA UÇUYOR
Kağıt turna kuşu yapmasıyla simgeleşmiş Japon kızı Sadako Sasaki ise binlerce barış elçisi içinde hep anıldı. Sadako Sasaki, Hiroşima’ya atom bombası düştüğünde iki yaşındaydı. Kısa ömründe, kendini, Japon kültüründe hayatın ve uzun ömrün simgesi tuğralı turnaların Japon kağıt katlama sanatı origami ile yapılmasına verdi.


1955’te ansızın düştüğünde, atom bombasının insan vücudunda açtığı derin yaralardan, kan kanserine yakalandığı anlaşıldı ve 11 yaşındaki ölümünün ardından sınıf arkadaşları da ölünce onun yanına gömülmek istediler. Sasaki, ölünceye kadar 644 kağıttan turna yaptı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler