YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anlaşma sonrası Çipras'tan ilk açıklama
Anlaşma sonrası Çipras'tan ilk açıklama
13 Temmuz 2015 10:51
Euro Bölgesi liderleri Yunanistan'a üçüncü kurtarma paketi konusunda uzlaşmaya vardı. Anlaşma sonrası açıklama yapan Çipras, "Yunanistan yeniden büyümeyi yakalamak için mücadele etmeye devam edecek" dedi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de 16 saat süren Yunanistan zirvesinin anlaşmayla sonuçlandığı iddia edildi. Atina ile yapılan üçüncü kurtarma paketinde ağır şartlar olduğu belirtiliyor.

Euro Bölgesi liderlerinin 16 saat süren Yunanistan zirvesinde ağır şartlar karşılığında Atina'ya üçüncü kurtarma paketi konusunda anlaşma sağlandığı ifade edildi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Euro Bölgesi liderlerinin 16 saat süren Yunanistan zirvesiyle ilgili Twitter hesabından bir mesaj yayınladı. Tusk, "Euro zirvesinde oy birliğiyle uzlaşmaya varıldı. Yunanistan'da ciddi reformlar ve finansal yardımın yapılacağı kurtarma paketi için her şey hazır" dedi.

"ANLAŞMA" SAĞLANDI 

Brüksel'deki zirvede buyunan Belçika Başbakanı Charles Michel Twitter hesabında tek kelimeden oluşan bir mesaj paylaştı. Michel, Twitter hesabına "anlaşma" sözcüğünü yazdı.

BİR MESAJ DA RUM KESİMİ'NDEN 

Güney Kıbrıs hükümeti sözcüsü de, Twitter hesabından, "Bir anlaşmaya varıldı gibi görünüyor" mesajını paylaştı

BORCUN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN FON 

Euro Bölgesi Başkanı Jeroen Dijsselbloem borcun yüzde 50 azaltılması için fon kurulacağını söyledi. Dijsselbloem, "Yunanistan Parlamentosu bu anlaşmayı onaylamalı" dedi.  

"YUNANİSTAN EURO BÖLGESİ'NDEN ÇIKMAYACAK" 

Anlaşmayla ilgili bir açıklama da Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'den geldi. Jean-Claude Juncker, "Yunanistan Euro Bölgesi'nden çıkmayacak. Anlaşmaya bakıldığında kazanan da kaybeden de yok" şeklinde konuştu.

MERKEL'DEN AÇIKLAMA 

Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için ulusal parlamentoların onayı gerekiyor. Bu konuda açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Almanya'dan önce Yunan parlamentosu anlaşmayı onaylamalı" dedi. 

ÜÇÜNCÜ KURTARMA PAKETİ 

Brüksel'de yapılan zirvede Yunanistan'ın üçüncü yardım progamı kapsamında mali yardım alabilmesi için müzakerelerin başlayıp başlamaması konusu ele alındı. Yardım programının üç yıl yürürlükte kalması planlanıyor. 

Yunanistan'ın mali yardım ihtiyacının 86 milyar euro dolayında olduğu tahmin ediliyor. 

Program karşılığında Atina'dan Euro Bölgesi maliye bakanları tarafından hazırlanan reformları hayata geçirmesi bekleniyor.

1
 // 1
IMF kemal derviş i yollayın bizim işimize çok yaramıştı :)...
13 Temmuz 2015 15:00
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler