YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anlaşma sağlanamadı
Birleşmiş Milletler'de, kutsal Ramazan ayına girmemize rağmen kıyıma devam eden Suriye lideri Esad'a tepki konusunda konseydeki 15 üye arasında görüş ayrılıkları devam ediyor.
Anlaşma sağlanamadı
03 Ağustos 2011 / 09:25 Güncelleme: 03 Ağustos 2011 / 09:35

Suriye'deki kanlı operasyonları gündemine alan BM Güvenlik Konseyi, Devlet Başkanı Beşşar Esad rejiminin uyguladığı kanlı baskıya gösterilecek tepki konusunda bir anlaşmaya varamadı.

Diplomatlar, dünkü görüşmelerde ilerleme sağlandığını, ancak Konsey'in 15 üyesi arasında görüş ayrılıklarının sürdüğünü belirttiler. Diplomatların başkentlerine danışmaları ve Suriye ile ilgili müzakerelere bugün yeniden başlamaları bekleniyor.

Beşşar Esad rejimi tarafından uygulanan kanlı baskıya karşı tepkisini ifade şekli konusunda anlaşmaya varamayan Konsey, bu konudaki tutumuna ilişkin ortak bir tavır belirlemekte büyük güçlükle karşılaştı.

Avrupalı büyük ülkeler, Konsey üyelerine Suriye konusunda yeni bir karar tasarısı metni dağıttı. Diplomatların yeni bir şey bulunmadığını belirttikleri metine Rusya tarafından, "dengeli taleplerde" bulunmadığı tepkisi geldi.

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vitali Çurkin, metnin, "kötü ve trajik bir iç savaşın eşiğindeki Suriye'yi bu durumdan kurtarmaya yönelik çabalara zarar verdiğini" savundu.

BM Güvenlik Konseyi'nde, önceki gün de Suriye'deki gelişmeleri değerlendirilmiş, Konsey'in son anda gündeme alınan acil danışma toplantısında, Avrupalı ve Amerikalıların Suriye yönetimini kınayan bir karar çıkarmak istedikleri, ancak somut bir sonucun elde edilmediği belirtilmişti.

Güvenlik Konseyi daimi üyeleri Çin ve Rusya, Suriye ile ilgili herhangi bir karar tasarısına karşı çıkacaklarını bildirmişlerdi. Bu iki ülkeye Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika destek veriyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler