YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anlaşma iptal mi edilecek?
İran, olası yeni bir yaptırım kararı alınması karşısında uranyum takasına ilişkin anlaşmanın iptal olacağını bildirdi.
Anlaşma iptal mi edilecek?
20 Mayıs 2010 / 16:39 Güncelleme: 20 Mayıs 2010 / 16:43

Meclis Başkan Vekili Muhammed Rıza Bahüner, Viyana Grubuyla uranyum takasını öngören, İran, Türkiye ve Brezilya'nın ortak formülüyle ilgili anlaşmanın İran'ı bir adım öne çıkardığını, ancak 5 artı 1 ülkelerinin yeni bir yaptırım kararı peşinde olduklarını söyledi.

BM Güvenlik Konseyinin daimi üyeleri ile Almanya'nın yeni yaptırım karar taslağı üzerinde anlaştıklarını hatırlatan Bahüner, ''Yaptırım kararı alınması halinde İran, uranyum takası anlaşmasına uymayacak ve uranyumu yurt dışına çıkartmayacak'' dedi.

Bahüner, Batının aksine İran'ın anlaşmayla samimi olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Viyana Grubu (ABD, Rusya, Fransa ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu) ile uranyum takasını öngören anlaşma 17 Mayısta Tahran'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın da katıldığı törende imzalanmıştı.

Anlaşma, İran'ın düşük oranda zenginleştirdiği 1200 kilogram uranyumu Türkiye'de 120 kilogram yakıtla değiştirmeyi kabulünü öngörüyor.

Viyana Grubunun anlaşmayı kabul etmesi halinde ilaç üretimi ve 850 bin kadar kanser hastasının tedavisinde kullanılmak üzere Tahran'daki araştırma reaktörüne yakıt sağlanmış olacak.

ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya'nın üzerinde anlaştıkları karar taslağı, İran'a yönelik yaptırımları daha da ağırlaştırmayı ön görüyor.

Tahran yönetimi, 5 artı 1 ülkelerinin yeni yaptırımları içeren karar taslağı üzerinde anlaşmasına tepki göstermişti. AA
 

24 yıldır hep söyledik...
 // ibrahim çelikoğlu
Gene yazalım.İşgal sırası İran'da.İran'dan sonra sıra Türkiye'ye gelecek ve kan gövdeyi götürecek..İran güçlü bir devlet.Yıpratmak çok kolay olmayabilir.Bu bizim için bir şans.Globalkırizden çıkıp yeniden güçlenirlerse o zaman tehlike dahada artacak.Ermeni'leri razı edip Azeri'lerle barıştırır İrana cephe aldırtabilirlerse,İranı i,çten vurup Türkiyenin kollarınıda keserek bir taşla iki kuş vuracaklardır.
Hesap budur...
20 Mayıs 2010 18:01
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler