YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'yı karıştıran şok iddia
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dıişleri Bakanı Clinton'la önceki gün yaklaşık 1 saat telefonda görüşmüştü. İşte bu görüşmede Clinton'un Davutoğlu'ndan şok bir istekte bulunduğu iddia edildi...
Ankara'yı karıştıran şok iddia
14 Temmuz 2010 / 09:16 Güncelleme: 14 Temmuz 2010 / 09:19

Üst düzey bir ABD’li yetkili, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un önceki gün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı 45 dakikalık telefon görüşmesi sırasında Türkiye’nin İran’ın nükleer programı meselesini, BM Güvenlik Konseyi güçleri ve Uluslararası Atom Enerji Ajansı’na bırakmasını istediğini, Davutoğlu’nun da Clinton’un bu talebini kabul ettiğini öne sürdü...

Türkiye-AB Siyasi Diyalog Toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısının ardından soruları yanıtlayan Davutoğlu bu iddiaları yalanladı.

Bir gazetecinin, “Clinton’ın, Türkiye’nin İran’ın nükleer programı konusunda devreden çıkmasını istediği yönünde iddialar var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?” sorusuna Davutoğlu, şu yanıtı verdi:

“Sürecin içinde olmak ya da olmamak hususu Türkiye için teknik konu değildir. İran Türkiye’nin komşusu. Bölgemizde olan her konu, kimse bize ’şöyle’ veya ’böyle’ demeksizin, sürecin içinde olduğumuz bir konudur. Bunu da en iyi Clinton ve ABD yetkilileri bilmektedir. İran konusunda atılacak adımlar konusunda bir yandan Tahran anlaşması masadadır, diğer taraftan Celili’nin Ashton’a yazdığı mektup ile yeni bir sürecin başlaması söz konusudur. Türkiye her iki konuda da elinden geleni yapmaya devam edecektir. Ne sürecin içinde olma gibi bir telaşımız var, çünkü bizim olmadığımız hiçbir süreç olmaz, bunu açık söylüyorum ne de ABD tarafından ve Clinton tarafından bize böyle bir konu aktarılmıştır. Bütün bu süreci daha iyi koordinasyon içinde yürütme irademiz vardır.”

‘Ellerinizi keseriz’
İran Devrim Muhafızları’nın internet sitesi Sepahnews’te yer alan habere göre, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, “Devrim muhafızlarının ve ordunun gücü, haddini bilmeyen ve kabadayılık taslayan güçlerin ellerini kesecektir” dedi. İran’ın gücünün yok edilemeyeceğini ve bu güçlerin İran ulusuna zarar veremeyeceğini söyleyen Ahmedinecad, Devrim Muhafızları’nın İran’ın ABD’ye ve diğer Batı güçlerine olan direncinin bir sembolü olduğunu belirtti. (Milliyet)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler