YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'dan 2 aşamalı plan
Ankara'dan 2 aşamalı plan
08 Şubat 2012 07:48
Ankara'nın planına göre önce Libya modeli gibi bir "Suriye'nin dostları" zirvesi toplanacak ve Arap Ligi ile ortak hareket edilecek

Suriye'de Beşar Esad yönetiminin başta Humus olmak üzere ülkede şiddeti giderek arttırması buna karşın Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden beklenen kararın çıkmaması üzerine Türkiye inisiyatif aldı. Başbakan Tayyip Erdoğan dün grup toplantısında Suriye halkının yanında yer alacak ülkelerle birlikte hareket edecekleri yeni bir girişimin sinyalini verdi. Buna göre Türkiye, ilk etapta Libya modelinde olduğu gibi çözümden yana ülkeleri biraraya getirmeyi hedefliyor. Bu amaçla "Suriye'nin Dostları"nı bir masa etrafında buluşturacak. Uluslararası temaslar sonuç verirse İstanbul'da konferans düzenlenmesi planlanıyor. Öncelikle Arap Ligi ülkelerinin bir araya getirilmesi daha sonra da AB ve ABD'nin de içinde bulunduğu daha kapsamlı bir toplantı yapılması düşünülüyor. Erdoğan, BM'de yaşanan fiyaskonun ardından Türkiye'nin yürüttüğü diplomasiyi dün AK Parti Grup toplantısında şu sözlerle anlattı: "Türkiye olarak Suriye'deki kardeşlerimizin yanında olmaya, katliamlar karşısında yüksek sesli tepki vermeye devam edeceğiz. Suriye'de barış ve istikrarın tesisi için gayret göstermeye devam ediyoruz. Suriye yönetiminin değil halkının yanında yer alacak ülkelerle yeni bir girişimi de bu noktada başlatacağız, bunu da hazırlıklarını yapıyoruz. Arap liginin Suriye girişimlerini aynı şekilde desteklemeye devam edeceğiz."

DAVUTOĞLU GİDİYOR
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yarın Washington'a gidiyor. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın yanı sıra ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile de görüşmesi beklenen Davutoğlu'nun Suriye konusunda ana mesajı uluslararası meşruiyetin aranması olacak. Türkiye, Clinton'ın çağrı yaptığı Suriye'nin Dostları grubuna katılımını açıklamak için Rusya'nın BM'deki tutumunu bekleyecek. Washington'daki temasları sırasında hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Senatörlerle de biraraya gelecek olan Davutoğlu, düşünce kuruluşlarında Amerikan kamuoyuna mesaj verecek. Davutoğlu'nun çantasındakibaşlıklar şöyle:
* İki ülke de Suriye'ye askeri bir müdahale olmadan kanın durmasını, Esad'ın çekilmesini istiyor. Bu grupta yer alması beklenen Türkiye, kararını Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Şam'dan sonra New York'ta izleyeceği tutuma göre verecek.
* Irak'ta ABD'nin destek verdiği Başbakan Maliki üzerinde Washington'ın etkisini artırmasını isteyen Türkiye, PKK ve Kuzey Irak'ta alınan önlemleri de ele alacak.
* P5 artı 1 ile İran arasındaki müzakerelerin başlaması için Türkiye'nin girişimleri devam ediyor. Ancak Türkiye, Tahran mutabakatı sırasında olduğu gibi arabulucu olarak aktif bir şekilde devrede değil. (Sabah)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler