YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara ve İstanbul'da Mursi'ye destek gösterileri
Ankara ve İstanbul'da Mursi'ye destek gösterileri
20 Temmuz 2013 00:20
Mısır'da ordunun yönetime el koymasını protesto eden gruplara, Ankara ve İstanbul'dan da destek verildi.

Mısır Halkı ile Dayanışma Platformu üyeleri, ordunun yönetime el koymasını, İsrail, Mısır ve ABD Büyükelçilikleri önünde gerçekleştirdikleri eylemle protesto etti.

İlk olarak İsrail Büyükelçiliği önünde toplanan Mısır Halkı ile Dayanışma Platformu üyeleri, "Darbeye Hayır Hukuka Evet", "Canla Başla Yanındayız Mursi" ve "Paşaların Tankları Yıldıramaz Halkları" yazılı afişler ile "İslam Düşmanı Darbecilere Karşı Bütün Ümmet Tek Yürek", "Ankara'dan Mısır'a Direnişe Bin Selam", "Mısır Halkı Kefeniyle Sokakta" ve "Mısır Direniyor Dünya Susuyor" ifadelerine yer verilen dövizler taşıdı.

"Demokrasi tankı" adını verdikleri tank maketi ile İsrail Büyükelçiliğinden Mısır Büyükelçiliğine yürüyen platform üyeleri, "Katil İsrail Ortadoğu'dan Defol", "İhvan'a Selam Direnişe Devam" ve "Yaşasın Küresel İntifada" şeklinde sloganlar attı.

"Demokrasi tankı" ile Mısır Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yapan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Metin Memiş, "Başta Mısırlı darbeciler olmak üzere, bazılarının Türkiye'nin Mısır'a olan ilgisinden rahatsızlık duyduğunu" savunarak, "Neden ilgisiz kalalım ki; inancımız bir, tarihimiz bir, kültürümüz bir, medeniyetimiz bir. Biz kaosu önlemek için ilgileniyoruz, sizler kaos çıkarmak için ilgileniyorsunuz" dedi.

"Biz demokrasiye destek için meydanlardayız, siz darbeleri ve darbecileri desteklemek için meydanlardasınız" ifadesini kullanan Memiş, şunları kaydetti:

"Darbecilere tepkimiz, demokrasi sevdalılarına desteğimiz demokrasi kazanıncaya kadar devam edecek. Mısır halkının onurunu, hukukunu hiçe sayan bir darbe, Mısır halkına yapılmış alçakça bir ihanettir. Bu ihaneti gerçekleştiren ihanet şebekeleri mutlaka yargı önünde hesap vermelidir.

Sabah namazında üzerlerine mermi yağdırılarak katledilen, meydanlarda öldürülen Mısırlıların hesabı, darbeci general Sisi, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur ve diğer yöneticilerden sorulmalıdır. Bu isimler, kasten adam öldürmekten yargılanmalıdır.

Yargılanması gereken diğer darbeciler ise bu darbeye zemin hazırlayan, para yardımı yapan, darbecileri meşru sayan iki yüzlü, çifte standartçı dış güçlerdir, ülkelerdir."

Basın açıklamalarının ardından ABD Büyükelçiliği önüne gelen platform üyeleri, "İşte burası katillerin yuvası" ve "Mazlumların kanı zalimleri boğacak" şeklinde sloganlar attı.

Mısır'da ordunun yönetime el koymasını protesto eden gruplara, İstanbul'dan da destek verildi

Cuma namazı sonrasında Fatih Cami avlusunda toplanan kalabalık bir grup, Fevzi Paşa Caddesi'nden Saraçhane Parkı'na yürüdü.

İnsan Hak ve Hurriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım, Saraçhane Parkı'ndaki eylemde yaptığı konuşmada, Mısır'daki meydanlarda gece-gündüz demokrasi mücadelesi verenleri desteklediklerini vurguladı.

Mısır'da askerin yönetime el koyması ve sonrasında gelişen olayların uluslararası destekli olduğunu savunan Yıldırım, "Bizim için önemli olan ekonomik çıkar değil kardeşlik çıkarıdır diyen Hükümeti de bu konuda tebrik ediyorum. Artık sınrlar kalmadı, gönüllerimizdeki sınırlarımızı kaldırdığımız gibi haksızlığa karşı durmada da sınırları kaldırdık. Elbette ki bütün mazlumların yanındayız" dedi.

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin görevine iade edilmesini isteyen gruptakiler, uzun süre "İstanbul'dan Mursiye, direnişe bin selam", "Defol Sisi, seninleyiz Mursi", "Mısır halkı durduracak tankı" ve "Katil İsrail, Mısır'dan defol" şeklinde çeşitli sloganlar attı.

AA

Etiketler: , , ,
birgünde...
 // akın
birgünde ıraktaki katledilen türkmenler veya doğu türkistandaki katledilen TÜRK soydaşlarımız için protesto etseler hiç fena olmaz.bu adamlar kıblesini şaşırmış ak parti ne derse ayet gibi inanıyorlar.1 mart tezkeresinde evet demesini iyi biliyorlardı bu ak parti yandaşları nerdeydi o zaman sizin müslümanlığınız nerde sizin ümmetçiliğiniz.Mehhemtçiğin başına çuval geçirildiğinde nerdeydiniz neden protesto etmediniz.boşuna demiyorlar zamanın ruhu diye......
20 Temmuz 2013 Cumartesi 03:50
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler