YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara tepkili: Aynaya bak!
Ankara tepkili: Aynaya bak!
08 Ekim 2011 08:18
Sarkozy, yeniden seçilebilmek için Türkiye karşıtlığıyla oy avına başladı...

Destek oranı dibe vuran Fransız Cumhurbaşkanı Sarkozy, yeniden seçilebilmek için Türkiye karşıtlığıyla oy avına başladı. 500 bin Ermeni kökenli Fransız seçmeni kazanmak için pimi sökülmüş el bombası attı

Yıl 2007, Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidiyor. Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkarak sağcı Fransızlara şirin görünen UMP’nin adayı Nicolas Sarkozy, ülkedeki 500 bin Ermeni kökenli seçmenin oyunu alabilmek için sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere 1 yıl hapis ve 45 bin euro para cezasını öngören yasa tasarısına açık şekilde destek verdi. 22 Nisan’daki seçimlerde Cumhurbaşkanı koltuğuna kavuşan Sarkozy, Ellysee’ye adım atar atmaz diplomatik temsilcisi Jean-David Levitte’i gizlice Ankara’ya gönderip, Ulusal Meclis’ten geçen inkâr yasa tasarısının Senato gündemine gelmesini engelleyeceği mesajı iletti. Sarkozy Cumhurbaşkanı olduktan 14 gün sonra Senato yasayı 196’ya 74 gibi ezici bir çoğunlukla reddedildi. İhanete uğradıklarını düşünen Ermeniler, Wikileaks belgelerinden Sarkozy’nin gizlice Türkiye’ye verdiği güvenceyi öğrenince küplere bindi.

Basın: Yıl sonuna kadar süre verdi

Yıl 2011, destek oranı yüzde 20’ye düşen Sarkozy yeniden seçilebilmek için küstürdüğü Ermenilere sarıldı. Ermenistan’a giderken gazetecilere yaptığı açıklamada “Pimi sökülmüş bir el bombası atacağım” diyen Sarkozy Erivan’da tribünlere oynadı; “Türkiye tarihiyle yüzleşmeli ve 1915 olaylarını kabul etmeli” 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını, başkanlığı döneminde Türkiye’nin kabul edeceğini umut ettiğini dile getiren Fransız lider, aksi durumda “Türkiye bu iddiaları inkar etmeye devam ettiği sürece biz yeni girişimlerde bulunup daha ileriye gideceğiz. Ermeni iddialarını kabul etmeyenlere cezai işlem uygulanmasını amaçlayan yasa taslağı hazırlayabiliriz” dedi. Le Figaro gazetesi, “Sarkozy Ermenistan’daki basın toplantısında Türkiye’ye ‘soykırımı’ tanıması için yıl sonuna kadar gün verdi” diye yazdı. Sarkozy Erivan’dayken Ankara’ya iç güvenlik alanında işbirliği için gelen Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant ise “Ermeni tasarısıyla ilgili bir takvimden söz edilmedi” açıklamasını yaptı. Sarkozy, Türkiye’nin AB üyeliğine kaşı olduğunu belirterek “Türkiye, Batı ile Doğu arasında bir köprüdür. Ancak bu rol AB’nin dışındadır” dedi.

‘ASLA BAŞARILI OLAMAYIZ’

Sarkozy’ye Erivan ziyaretinde eşlik eden Ermeni asıllı ünlü Fransız şarkıcı ve Ermenistan’ın İsviçre Büyükelçisi Charles Aznavour ise “1915 olaylarıyla ilgili iddiaları gündeme getirmekle Ermenilerin hiç bir zaman başarı elde edemeyeceğini” söyledi. Les Nouvelles D’Armenie dergisine konuşan Aznavur, “Bu mesele beni sıktı. Biz bu yolla hiç bir zaman başarı elde edemeyeceğiz. Hangi devlet kendi çıkarlarını hiçe sayıp bizi savunuyor ki? Hiç biri. Hiç bir devlet hiçbir zaman bu meselede bize yardımcı olmayacaktır” dedi. Aznavur, “Araplar için ilham kaynağı olan Türkiye giderek güçleniyor. Ermenistan ise acılar çekiyor” şeklinde konuştu.

Tarihçiliğe soyunma git ekonomini kurtar

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Sarkozy’nin sözlerine tepki gösterdi. Bağış, “Sarkozy tarihçilerin rolüne soyunacağına, ülkesinin içine girmiş olduğu ekonomik girdaptan nasıl kurtulacağına biraz kafa yorarsa, Avrupa için de Fransa için de ve dünya huzuru için de daha anlamlı olur” dedi. Sarkozy’nin asli göreviyle ilgilenmesinin daha iyi olacağını dile getiren Bağış, “Biz siyasilerin görevi geçmişi ve geçmişte yaşanan olayları belirlemek değil, siyasilerin görevi geleceği belirlemektir. Herhalde Fransa’daki son siyasi anketlerin neticesi bayağı kendisini ürkütmüş ki Monşer Sarkozy, bu tür yaklaşımlar içerisine giriyor” dedi.

Sömürgeci devletler önce aynaya baksın

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sarkozy’nin açıklamalarının yanlış ve aksamalara rağmen Türkiye ve Ermenistan arasındaki barış görüşmelerini olumsuz etkileyecek nitelikte olduğunu belirterek, “Gocunacak bir yönümüz yok. Tarihle yüzleşme tavsiyesini bize söyleyenler önce aynaya baksınlar” dedi. Davutoğlu, “Maalesef Avrupa’da ne zaman seçim ortamına girilse bu tür siyasi oportünizmler yapılıyor. Esas kendi tarihleriyle yüzleşemeyecek olanların, hükmettikleri toplumlarla hiç kaynaşmayan, onları uşak olarak gören zihniyetlerin kendi tarihleriyle yüzleşmeleri lazım. Sömürgeci bir geçmişe sahip olan bir devletin ya da toplumun Türkiye’ye tarihle yüzleşme konusunda ders verme hakkı yoktur” dedi.  (Vatan)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler