YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara bastırınca ABD u dönüşü yaptı
Ankara bastırınca ABD u dönüşü yaptı
03 Mart 2016 07:22
Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehdit eden "B Planı" senaryoları, Ankara'yı harekete geçirdi. Girişimlerin ardından ABD plandan vazgeçti.

İlk günden bu yana "Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması" mesajları veren ve bu duruşunu değiştirmeyen Türkiye, Suriye'yi parçalanma ya götürecek senaryo ve gizli ajandaların kabul edilemeyeceğini muhataplarına net bir dille bildirdi.

Başta ABD olmak üzere müttefikleriyle diplomatik yolla temas kuran ve bilgilendiren Türkiye, "Suriye'nin toprak bütünlüğüne yönelik planlar kabul edilemez. Olası bir parçalanma domino etkisi yapar ve Ortadoğu'yu içinden çıkılamaz bir mezhep savaşına sürükler" dedi. 

KABUL EDİLEMEZ 

Alternatif senaryolar diplomasi çevrelerinde, "Suriye'nin Esad rejimine yakın Nusayri, Arap aşiretlerinin oluşturacağı Sünni ve PYD öncülüğündeki Kürt yapılanma olmak üzere üçe parçalanacağı" şeklinde yorumlandı. Böyle bir planın Rusya tarafından da destekleneceği ifade ediliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "B planı"nın Suriye'de federal bir yapının oluşturulması olmadığını belirtti.

JOHN KERRY NE DEMİŞTİ?

Ankara'yı harekete geçiren gelişme, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin geçtiğimiz günlerde ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesi'nde yaptığı açıklamaların ardından yaşandı. Kerry, ateşkesten sonuç alınamaması halinde Suriye'yi bir bütün olarak tutmanın zora gireceğini belirtmişti.

 

AKŞAM

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler