YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Angelina Jolie'den Türkiye yorumu
Angelina Jolie'den Türkiye yorumu
18 Haziran 2011 14:10
Suriye'den gelen mültecileri ziyaret eden Angelina Jolie, ziyaret sonrası yaptığı ilk açıklamada, 'Türkiye’nin 'açık kapı' politikasına minnettarım' dedi...

Birleşmiş Milletler İyiniyet Elçisi ve ünlü aktris Angelina Jolie, Suriye'deki çatışmalardan kaçarak Türkiye sınırına sığınan mülteci kamplarını ziyaret etti. Suriye sınırına 20 kilometre uzaklıktaki bin 700 kişinin bulunduğu Altınözü kampına gelen Jolie, "Buradaki insanlar hayatlarını kaybetmek korkarak buraya kaçmışlar ve birçoğu bana Suriye'de kalan yakınlarının güvenliğinden çok endişeli olduklarını söyledi" dedi. Hamileliğinin son zamanlarına gelmiş ancak buna rağmen Suriye'den kaçarak kampta doğum yapan bir kadınla tanışan Jolie, kadının kocasının ise olaylarda öldürülmüş olduğunu aktardı. Başka bir kadının ise Suriye'de kalan kocasının akıbetinden endişelendiğini ve ağır hasta olduğunu belirttiğini kaydeden Jolie, "Kocasının sınırı geçmekten korkanlar arasında olduğunu söyledi" dedi.

Amerikalı aktris, mültecileri kabul etmesinden dolayı Türkiye'yi överken, bu tür kritik zamanlarda insanların güvenli bir yere ulaşmasının çok önemli olduğuna değindi. Jolie, "Türkiye'nin, bu insanların gelmesine izin vermesi ve geri dönmeye zorlanmayacakları güvencesi vermesini sağlayan açık kapı politikasından dolayı minnettarım" diye ekledi. Bir grup çocuk kampta Jolie'nin etrafını sararken, elini sıkmak için yarıştı. Çocuklar Jolie için "hoş geldin" diye bağırırken, ayrıca "özgürlük" diye de slogan attı.

Angelina Jolie, kendisine kampı ziyaret etme ve ailelerle konuşma şansı tanınmasını da takdir ettiğini vurguladı. Jolie, "Durum gerçekten çok karmaşık ve herkesin ateş altında kalan masum aileler için elinden geleni yapması gerekiyor. Bu durumu yakından takip edeceğim ve elimden gelen her şeyi yapacağım" ifadelerini kullandı. (CİHAN)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler