YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Angele Merkel'den uyarı
Angele Merkel'den uyarı
13 Mart 2014 13:51
Almanya Şansölyesi Angele Merkel, Ukrayna konusunda çözüm odaklı bir anlaşmaya yanaşmazsa Rusya’nın aldığı riskin büyük bir politik ve ekonomik sonuçlar doğuracağını ifade etti.

Almanya Şansölyesi Angele Merkel, Ukrayna konusunda çözüm odaklı bir anlaşmaya yanaşmazsa Rusya’nın aldığı riskin büyük bir politik ve ekonomik sonuçlar doğuracağını ifade etti.

Parlamentoda vekillere konuşan Merkel, krizden çıkış yolunun diplomasiden geçtiğini, askeri müdahalenin bir seçenek olmadığının altını çizdi. Merkel eğer Rusya, anlaşma masasına oturmayı reddederse, AB ve diğer ülkelerin banka hesaplarını dondurma, seyahat kısıtlaması gibi uygulamalara gidebileceğinden bahsetti. Rusya tansiyonu düşürme girişimlerinde bulunmazsa 28 AB üyesi, ABD ve diğer trans-Atlantik üyesi ülkelerin Rusya ekonomisine daha ağır darbeler vurabileceğini belirten Merkel, Rusya’nın attığı adımların sadece Ukrayna için değil kendisi için de büyük bir yıkım sebebi olacağını söyledi.

Almanya Şansölyesi Merkel, Rusya’nın, Ukrayna’nın stratejik yarımadası Kırım’ı işgal etmesinin uluslararası hukuk ihlali olduğunu dile getirirken, Moskova’nın 19. yy Avrupa güç siyasetini andıran yöntemlerle zayıf komşusuna zorbalık yaptığını ifade etti.

Batı ulusunun, Kiev ve Moskova’nın doğrudan müzakerelere başlaması dahil krizden çıkmak için politik ve diplomatik çözüm yolları üzerinde çalıştığını söyleyen Merkel, Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılmasının çözümü ortadan kaldıracağını, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün tartışma konusu dahi olmadığını dile getirdi.

Tarihi gün: Pazar

Kırım bu Pazar, Rusya’ya katılıp katılmayacağını karar vermek için referanduma gidiyor. Ukrayna hükümeti, Almanya ve diğer Batılı ülkeler referandumun meşruiyetinin olmadığını açıklarken, Kırım’ı ilhak etme çabasındaki Rusya’yı uyardı.

AB, Rusya’yla imtiyazlı vize programı ve yürüttüğü diğer müzakereleri askıya aldı. AB ülkeleri dışişleri bakanlarının önümüzdeki Pazartesi toplanacağını duyuran Merkel, gerilimi tırmandırmaya devam ederse Rusya’ya karşı tedbirleri arttıracaklarını açıkladı.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler