YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Angela Merkel Ukrayna'da
Angela Merkel Ukrayna'da
23 Ağustos 2014 23:37
Poroşenko ile Merkel yaptıkları görüşme ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Başbakan Arseniy Yatsenyuk, Kırım Tatarları liderlerinden Mustafa Cemil Kırımoğlu ve Ukrayna'nın doğusundaki şehirlerin belediye başkanları ile bir araya geldi.

Kırım'ın Rusya tarafından ilhakı hakkında açıklamalarda bulunan Merkel, Kırım'ın Ukrayna'ya geri döndürülmesi için çok çaba ve sabır gerektiğini ifade ederek, "Kırım işgalinin tanınmasının çok tehlikeli" olduğunu vurguladı.

Merkel, Ukraynalılar'a, Kırım konusunda sabırlı olmalarını tavsiye etti. Siyasi konuların çözülmesinde çok sabırlı olmak ve çok çaba göstermek gerektiğini ifade eden Almanya Başbakanı, "Kırım'ın işgalinin, Avrupa'da toprak bütünlüğünün ihlalinin örneği olduğuna işaret ederek, bu olayın tanınmasının tüm Avrupa'da benzer olaylara yol açarak, bölgede ve tüm dünyada barış düzenini bozabileceğini ileri sürdü.

Merkel, 26 Ağustos tarihinde Minsk'te gerçekleştirilmesi planlanan zirvede, Rusya, Kazakistan ve Belarus liderleri ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun görüşmeler gerçekleştireceğini ve bu görüşmelerin Ukrayna'nın doğusundaki krizin çözümüne fayda edeceği umudunu taşıdığını belirtti.

Avrupa Birliği'nin (AB) Ukrayna ile birlikte, krizin diplomatik yollardan çözülmesi için elinde geleni yapacağını dile getiren Merkel, Minsk'te Poroşenko'nun AB ile serbest ticaret bölgesi konusu ile ilgili görüşmelerin de gerçekleştireceği bilgisini verdi.

"Rusya ile görüşmelerin gereksiz bir sürtüşmeye dönüşmemesi için biz de müzakerelere hazırız. Gaz temini sağlamak için de müzakereler gerekli" diye konuşan Merkel, "Siyasi irade varsa her şey çözülebilir" dedi.

 

AA

Etiketler: , , ,
01:37
 // PEYNİR DÜŞTÜ
Karganın ağzındaki peynir 'gaz' diyerek düşmüştür. Evet; gak değil gaz... Demek bütün hengame, bu gaz içinmiş....
24 Ağustos 2014 01:37
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler