YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa paketi Türkiye'ye refah getirecek
Anayasa paketi Türkiye'ye refah getirecek
03 Eylül 2010 09:38
Avrupa Birliği'nin (AB) 12 Eylül'de halkoyununa sunulacak anayasa değişikliğine desteği sürüyor.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten anayasa değişikliklerinin Türkiye'ye refah getireceğini vurgulayarak "Bu, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve modernleşmesinin ilerlemesi için ilk mühim adımdır." dedi. İsim vermeden BDP'nin boykot kararını eleştiren Oomen Ruijten, oy kullanmanın demokrasinin temel şartlarından biri olduğuna işaret etti: "Bütün vatandaşlar net bir mesaj vermeli. Herkes 'evet' ya da 'hayır' demek için bu fırsatı kullanmalı."

İsim vermeden BDP'nin boykot kararını tenkit eden Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten, oy kullanmanın demokrasinin temel şartlarından biri olduğuna işaret etti. Türk basınındaki haberlere göre bazı siyasi partilerin boykot çağrısı yaptıklarına dikkat çeken Oomen-Ruijten, bütün vatandaşları oylarını kullanmaya çağırdı. "Meclis anayasa değişikliklerini kabul etti. Anayasa Mahkemesi, değişikliklerin anayasaya uygun olduğunu değerlendirdi. Artık bütün vatandaşlar net bir mesaj vermeli. Herkes 'evet' ya da 'hayır' demek için bu fırsatı kullanmalı." diyen AP Raportörü, değişikliklerin gündeme geldiği tarihten bu yana pakete istikrarlı şekilde destek veriyor.

AB, bütün kurumları ile Avrupa Konseyi, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu yetersiz de olsa anayasa değişikliğini olumlu değerlendiriyor. Mezkur değişikliklerin yeni bir anayasa için ilk adımı teşkil etmesi gerektiğini açıklıyor. Bir önceki AB Dönem Başkanı İspanya, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, AP Başkanı Jerzy Buzek ile AP Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre yaptıkları açıklamalarda anayasa paketine kuvvetli destek vermişti.

Avrupa'nın anayasa hukuku konusunda danışma kurumu olan Avrupa Konseyi'ne bağlı Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio ve Komisyon'un Genel Sekreteri Thomas Markert de beyanlarında değişiklikleri desteklediklerini açıklamış, bu değişikliklerin yargı bağımsızlığını etkilemediğini belirtmişti. (Zaman)

AB süreci...
 // ibrahim çelikoğlu
AB Türk'leri içine almak istemiş olsaydı,anayasa gibi süreçte çok önemli bir işe çoktan el atar olmazsa olmazları belirler, Kopenhak kriterleri dediği gibi yön verirdi.Gönlüm yok almaya evli olmak yabana......
03 Eylül 2010 10:15
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler