YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerika'yla ilgili ŞOK rapor!
Amerika'yla ilgili ŞOK rapor!
15 Eylül 2009 10:29
"Süper güç" Amerika bitiyor mu?

"Süper güç" olarak ABD'nin gücünün uluslararası sorunlarla başetmeye yetmediği, müttefiklerin yardımı olmazsa uluslararası sahneden çekilmeye başlayabileceği belirtildi.

Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsünün bugün açıklanan yıllık raporunda, ABD Başkanı Barack Obama'nın iç siyasette, "Evet, yapabiliriz" sloganını kullandığı belirtilerek, "uluslararası olarak ise muhtemelen giderek artan oranda, 'Hayır, yapamayız' demeye başlayabileceği" kaydedildi. Raporda, Obama'nın başka bir alternatifi olmaması nedeniyle giderek artan oranda uluslararası sorunların çözümünde başka ülkelerden yardım isteyeceği de belirtildi.

Irak ve Afganistan'daki isyancı gruplarla mücadelesinin ABD'nin askeri gücünün sınırlarını ortaya çıkardığı kaydedilen raporda, uluslararası ekonomik krizin bu askeri gücün dayandığı ekonomik gücü zayıflattığına işaret edildi. Raporda, ABD'nin İran'ın nükleer programını kontrol altına alma ve Orta Doğu'da barışı sağlama çabalarında da kontrolü elinden kaçırdığı görüşüne yer verildi.

Talabaniyi
 // erciyesli kelaml
İlk tanıyan ülkeler Amerika ve İngiltere dir...
15 Eylül 2009 12:18
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler