YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerika’nın Suriye saldırısına dünyadan sert tepki
Amerika’nın Suriye saldırısına dünyadan sert tepki
Amerika’nın Suriye saldırısına dünyadan sert tepki
28 Ekim 2008 / 17:37 Güncelleme: 28 Ekim 2008 / 00:00

Amerikan birliklerinin Suriye'deki bir sınır köyüne düzenlediği ve sekiz kişinin öldüğü saldırı Bağdat tarafından doğrulandı. Suriye ve Arap Birliği'nin yanı sıra Rusya saldırıya tepki gösterdi: ABD, Ortadoğu'da tehlikeli gerginliği tırmandırıyor.


Amerikan kuvvetlerinin Irak sınırında bulunan Suriye'deki bir köye düzenlediği ve sekiz kişinin ölümüne yol açtığı saldırıya Şam'ın yanı sıra Arap Birliği ve Rusya'dan tepki geldi. Suriye, saldırıyı 'uluslararası hukukun ihlali' ve 'savaş suçu' olarak nitelendirirken Arap Birliği de Amerikan baskınını kınadı. Arap Birliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bu ihlalin bölgedeki istikrara yardımcı olmayacağı, Irak ve komşularında barış ve istikrara yönelik güveni zedeleyeceği ve yeni bir gerilime kapıları açacağı ifade edildi. Rusya ise Washington'ı "Ortadoğu'daki tehlikeli gerginliği tırmandırmakla" suçladı. Rus Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Moskova yaşananları büyük kaygıyla izliyor. Terörizmle mücadele adı altında egemen ülkelerin topraklarında saldırıların düzenlenmemesi gerektiğine inanıyoruz.'' denildi. Filistinli Hamas örgütü de operasyon için "Suriye topraklarına karşı yapılmış barbarca bir saldırı." ifadesini kullandı.


Irak'ta ABD önderliğindeki çokuluslu koalisyon kuvvetleri olayla hiçbir ilgileri bulunmadığını duyururken, adını vermeyen Amerikalı bir askeri yetkili, AP haber ajansına yaptığı açıklamada, operasyonda sınırı kullanan El Kaide bağlantılı grupların hedeflendiğini aktardı. Bağdat da olayı doğruladı. Irak hükümet sözcüsü Ali el Debbağ, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, 'Irak topraklarına yönelik saldırılardan sorumlu tutulan terörist örgütlerin faaliyet gösterdiği sınır bölgesinin' hedef alındığını söyledi. El Debbağ, "Söz konusu teröristlerin son olarak, bir sınır köyünde 13 polisi öldürdüğünü, Şam'dan, topraklarını terörist faaliyetlerin üssü olarak kullanan bu örgütün üyelerini kendilerine teslim etmesini istediklerini" kaydetti. Ülkesinin Suriye ile saygıdeğer ilişkiler sürdürmeye çalıştığını anlatan Iraklı sözcü, Iraklılara karşı faaliyetlerde bulunan bazı örgütlerin varlığının, ilişkilerin gelişmesine engel olacağını söyledi.


Iraklı Kürt politikacı Mahmud Osman ise saldırının Bağdat'ın bilgisi dahilinde gerçekleştiğini belirterek, bunun Washington ile Bağdat arasında müzakere edilen ve Amerikan askerlerinin ülkede 2008 sonrasında kalmasına imkan veren güvenlik anlaşmasına karşı İran tarafından kullanılacağını söyledi. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da operasyonu 'radikal İslami terörizme karşı global mücadelenin bir parçası' olarak niteledi.


'Amerika savaş suçu işledi'


Suriye resmi basını, Amerikan helikopterlerinin Irak sınırındaki köyde bir binayı bombalamasını, "savaş suçu" nitelemesiyle başlığa çıkardı. Teşrin gazetesi, Bush yönetimini sorumlu tuttuğu haberinde, "Irak'tan gelen Amerikan kuvvetleri soğukkanlılıkla bir cinayet işlemiştir. Irak sınırına 8 kilometre uzaklıktaki sakin bir köyde 8 sivili öldürerek savaş suçu işlemişlerdir." diye yazdı. Suriyeli vekil Süleyman Hadad ise saldırıyı, "Bölgede kaybettiği haysiyetini geri kazanmaya çalışan yenik ve umutsuz Bush yönetiminin kazdığı son kuyu" olarak niteledi. Suriye Dışişleri de dün ABD ve Irak temsilcilerine protestosunu iletmişti. Şam'ın Londra basın ataşesi Cihad Makdissi ise BBC'ye Amerika'nın Suriye sınırlarını ihlal ettiğini, uluslararası hukuk ve insan haklarına hiçbir saygısı olmadığını kanıtladığını söyledi. Makdissi, sınırdan Irak'taki isyancılara yardım gittiği iddialarına karşılık olarak şöyle konuştu: "Eğer bir kanıt varsa, ABD orman kanunlarını uygulamak ve bir devletin egemenliğini ihlal etmek yerine bize gelip bu bilgiyi paylaşmalıydı."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler