YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerika'nın Nazi gerçeği...
Amerika'nın Nazi gerçeği...
16 Kasım 2010 07:34
New York Times gazetesi Amerikan Adalet Bakanlığı’nın yayınlamayı reddettiği Nazi avıyla ilgili gizli belgelere ulaştı.

Belgeler ABD yönetiminin Naziler’e açıkça destek olduğunu ve Amerika’nın adeta zalimlerin sığınağı haline geldiğini ortaya çıkardı...

ABD'nin 2. Dünya Savaşı sonrası dönemdeki Nazi avıyla ilgili gizli belgeleri, ABD istihbarat yetkililerinin aslında Nazilere ve işbirlikçilerine ülkede sığınak sunduğunu gösterdi. Adalet Bakanlığının 2006'dan beri saklamaya çalıştığı 600 sayfalık rapor son 30 yılda görülen önemli Nazi davalarıyla ilgili yeni kanıtlar ortaya koydu. Belgelerde Auschwitz'in Ölüm Meleği olarak tanınan ve kafa derisinin bir kısmı adalet bakanlığında saklanan Dr. Josef Mengele'yi bulma çabaları, Treblinka toplama kampının gardiyanı Korkunç Ivan'ın kimliği tespit edilirken yapılan hatalar, Nazi-ler'in roket bilimcisi Arthur Rudolph'un NASA için çalışması gibi durumlardan bahsediliyor.

Eichmann'ın yardımcısı CIA'de

Raporda, istihbarat yetkililerinin yardım ettiği Nazilere örnek okrak, CIA'in "Almanya'yı Yahudilerden temizleme" projesinin önderlerinden Adolf Eichmann'ın yardımcısı Otto Von Bolschvving'e 1954'te işe alması gösterildi. İç yazışma belgelerinde CIA yetkililerinin eğer Bolschwing'in geçmişi ortaya çıkarsa ne yapacaklarını tartıştıkları görüldü.

Raporda Almanya'daki Mittekverk silah fabrikasını yöneten Nazi Arthur Rudolph'un da Nazi Almanyası'nda çalışan bilim adamlarının bir araya getirme programı (Ataş Operasyonu) çerçevesinde 1945'te ABD'ye kabul edildiği yazıyor. Amerikan Satum 5 füzesini yapan Rudolph, daha sonra NASA tarafından ödüllendirildi.

DEVLETİN ZALİMLERLE İŞBİRLİĞİ

New York Times tarafından yayınlanan rapor CIA'in Nazi göçmenlerle olan yakın ilişkisini de ortaya çıkardı. Adalet bakanlığının raporunda bu ilişkiler "Devletin zalimlerle işbirliği" olarak tanımlanıyor.

Raporda Özel Soruşturmalar Birimi müfettişlerinin bazı Naziler'in ABD'ye girişlerine 'bilebile izin verildiğinin öğrenildiği ifade ediliyor. Raporda, 'Zulmedilenlerin sığınağı olmakla övünen Amerika, zalimlerin de sığmağı haline geldi' deniyor. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler