YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Amerikan sağlık sistemi gelişmiş ülkelerin en kötüsü'
'Amerikan sağlık sistemi gelişmiş ülkelerin en kötüsü'
13 Ocak 2016 12:01
ABD, dünyada sağlık sistemine en fazla harcama yapan ülke olmasına rağmen performans ve hizmet kalitesi açısından diğer gelişmiş ülkeleri çok geriden takip ediyor.

ABD, dünyadaki en pahalı sağlık sistemine sahip olmasına karşın hizmet kalitesi ve verimliliği açısından gelişmiş ülkeler arasında sonuncu sırada yer alıyor. Başkan Barack Obama'nın neredeyse 6 yıl önce yürürlüğe koyduğu sağlık reformunun, Cumhuriyetçiler tarafından hala iptal edilmeye çalışılması ise Amerikalıların sağlığının siyaset malzemesi yapıldığı eleştirilerini beraberinde getiriyor.

ABD Kongresi’nin, kamuoyunda "Obamacare" olarak bilinen "Hesaplı Sağlık Hizmetleri Yasası"nın iptalini öngören yasa teklifini 62. denemesinde kabul etmesi, gözlerin bir kez daha ülkenin verimsiz sağlık sistemine çevrilmesine yol açtı.

Başkan Obama, yıllardır süren şiddetli tartışmalardan sonra beklendiği gibi Cumhuriyetçilerin yasa teklifini hiç tereddütsüz veto etti. Buna karşın Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Başkanı Paul Ryan, Obamacare’e karşı mücadele etmekten yılmayacaklarını ve alternatif bir sağlık yasası için çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

Politikacıların, mevcut sağlık sisteminin verimliliğini artırma yolları yerine ideolojik konuları tartışması ise halk arasında tepki uyandırıyor. Amerikalılar, uzun süredir sağlık hizmetlerine dünyadaki en yüksek fiyatları ödemelerine karşılık aynı düzeyde kaliteli hizmet alamamaktan şikayet ediyor.


AA

abd-saglik.jpg

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler