YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerikan halkı 34 eyalette oy vermeye başladı
Amerikan halkı 34 eyalette oy vermeye başladı
Amerikan halkı 34 eyalette oy vermeye başladı
25 Ekim 2008 / 10:04 Güncelleme: 25 Ekim 2008 / 00:00

Seçim gününde uzun kuyruklarda beklemek istemeyen Amerikan halkı 34 eyalette oy vermeye başladı. Uzmanlar son 3 günde yarım milyona yakın seçmenin oy kullandığını bunun Barack Obama lehine sonuçlanacağını söylüyor.


ABD'deki bazı eyaletlerde seçim gününden önce başlatılan oy verme işlemleri Demokratların adayı Barack Obama'nın lehine sonuçlar veriyor. Kayıtlı seçmenlerin seçim gününden önce oy kullanmasına izin veren otuz eyalet arasındaki Florida ve Georgia'da, seçim merkezleri önünde uzun kuyruklar dikkat çekti. Florida seçim yetkilileri, erken oy kullanma işlemlerinin başladığı son üç gün içinde yarım milyona yakın seçmenin oylarını kullandığını söyledi.


ABD'de seçim gününden önce sandık başına gidilmesinin nedenlerinden biri asıl seçim günü uzun sürelerle kuyrukta beklemek zorunda kalmamak. Barack Obama'nın kampanyasının yetkilileri, seçim gecesi kutlamaları için Chicago'daki Grant Park'ta hazırlıklara başladı. Obama seçimi kazanması halinde Chicago'daki Grant Park'ta yapacağı konuşmayı takip edecek basın mensuplarından ücret alacak. Medya çalışanları 410 ile 1870 dolar arasında alınacak ücretleri eleştirdi.


PALIN MÜSRiF OBAMA BAKIMSIZ


 Cumhuriyetçi Parti'nin Başkan Yardımcısı adayı Sarah Palin'in 150 bin dolara parti parasından gardırobunu yenilediğinin ortaya çıkmasının ardından Barack Obama’nın bu pozu çok konuşuldu. n Cumhuriyetciler, savurganlıkla eleştirilirken, Demokrat Başkan Adayı Barack Obama’nın bu fotoğrafı yayınlandı. Fotoğrafta, Obama’nın her iki ayakkabısının tabanının da epey yıprandığı görülüyor.


OPRAH DESTEĞiNiN KARŞILIĞINI ALACAK


Demokrat Parti’nin başkan aday adayı Barack Obama, Beyaz Saray’a seçilmesi halinde, en önde gelen destekçisi olarak bilinen ünlü talk-şovcu Oprah Winfrey’e önemli bir görev verecek. Amerikan basınının bir kısmı Obama'nın ünlü yıldıza ABD’nin BM Daimi Temsiliciliği görevini önereceğini belirtirken, diğer kesim ise Winfrey'nin kabine üyesi olacağını belirtiyor. Bunun dışında, Oprah Winfrey'e istediği zaman Beyaz Saray'a veya Camp David’e girme olanağı sağlanacak. Oprah Winfrey Beyaz Saray’da gecelerse Lincoln Yatak Odası’nda kalacak. Winfrey, Obama kampanyası için milyonlarca dolar siyasi bağış toplanmasını sağlamıştı. Winfrey, ABD’nin en zengin kadınları arasında yer alıyor.


ERMENİ OYLARI HAZIR


 Bu arada Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), 4 Kasım'da yapılacak ABD başkanlık seçiminde Ermeni asıllı Amerikalılar’ın Obama'yı destekleyeceğini açıkladı. Ermeniler'in Obama'yı destekleme nedenlerinin sıralandığı açıklamada, listenin başında, ''Obama'nın, ABD Başkanı George W. Bush yönetimi tarafından, 1915 olaylarının soykırım olarak tanınması yönünde sözler sarf eden ABD'nin eski Erivan Büyükelçisi John Evans'ı görevden uzaklaştırmasını kamuoyu önünde eleştirmesi'' yer aldı.


İŞTE OBAMA'NIN O POZU


DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler