YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerikalılar en çok Obama ve Clinton'ı beğeniyor  ​
Amerikalılar en çok Obama ve Clinton'ı beğeniyor ​
29 Aralık 2015 01:13
ABD'de yapılan "2015'in en beğenilen kişileri" anketinde, erkeklerde ABD Başkanı Barack Obama, kadınlarda ise 2016 yılında yapılacak seçimler için Demokratların güçlü aday adaylarından Hillary Clinton en fazla oyu aldı.

 

Araştırma şirketi Gallup, 2015'te Amerikan halkının en beğendiği kadın ve erkekleri açıkladı. 

Buna göre, ABD'de bu yıl Obama erkekler arasında, Clinton ise kadınlar arasında en çok beğeniler kişiler oldu. Obama, Amerikalıların yüzde 17'sinin desteğini alarak, her yıl yapılan bu listede sekizinci kez birinci oldu. 

Erkekler arasında Cumhuriyetçilerin başkan adaylarından Donald Trump ve Katolik dünyasının ruhani liderleri Papa Franciscus ikinciliği paylaştı.

Son dönemde Müslüman ve mültecilere karşı söylemleriyle öne çıkan Trump, 1988, 1989, 2011 ve 2015 yıllarında listede ilk 10'da yer aldı.

Listenin üst sıralarında çoğunlukla Amerikalı siyasetçiler bulunurken, kız çocuklarının eğitimi için faaliyetler yürüten Pakistanlı Malala Yusufzay, Hillary Clinton'ın ardından Amerikan halkı tarafından en çok beğenilen kadın seçildi. Malala'yı televizyon yıldızı Oprah Winfrey ve Obama'nın eşi Michelle Obama takip etti.

Malala, 9 Ekim 2012'de okula gitmek için bindiği otobüste saldırıya uğramıştı. Otobüse binen bir Taliban militanı Malala'ya adını sormuş, daha sonra genç kıza üç kez ateş etmişti. Başından yaralanan Malala, saldırıdan 6 gün sonra tedavi için İngiltere'ye götürülmüş, Birmingham'daki Kraliçe Elizabeth Hastanesinde yaklaşık 3 ay kalmış ve kafatasına metal bir plaka yerleştirilmişti. Mart 2013'te taburcu edilen Malala, ailesiyle Birmingham'a yerleşmiş ve tekrar okula başlamıştı.

Özellikle kız çocuklarının eğitimi konusunda sembol bir isim haline gelen Malala, kendi ismi üzerine açılan fon dolayısıyla, kalkınmakta olan ülkelerin bir çoğunda kızların okula gidebilmesi için çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Malala aynı zamanda 2014'te Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştü.

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler