YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerikalı sivil toplum kuruluşlarından Rusya uyarısı
Amerikalı sivil toplum kuruluşlarından Rusya uyarısı
17 Şubat 2016 06:51
ABD’de çok sayıda sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek, Başkan Barack Obama, Dışişleri Bakanı John Kerry ve kasım ayında yapılacak başkanlık seçim için Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti'den başkan aday adayı olanlara, mektupla ABD’nin Rusya politikalarına

Amerikalı Suriyeliler Konseyi, Amerikalı Türkler Birliği Kurulu, Çerkez Kültür Enstitüsü, Amerikalı Beyaz Ruslar Konseyi, Özgür Rusya Vakfı, Amerikalı Baltık Konseyi, Amerikalı Libyalılar Konseyi, Amerikalı Litvanyalılar Konseyi, Ukrayna Kongresi Topluluğu ve Dünya Kırım Tatar Kongresi ortak bir mektup kaleme alarak, ABD yönetimini Rusya politikaları hakkında uyardı. 

Rusya’nın, Esed rejimini destekleyerek Suriye’de yaşanan zulmü daha da içinden çıkılamaz bir hale getirdiğine dikkat çekilen mektupta, “Rusya, Esed’i desteklemek için Halep’i bombalıyor ve Türkiye’yle gerginliği artırıyor” ifadesi kullanıldı. 

Mektupta, Rusya’nın eylemlerinin sadece Suriye ile sınırlı kalmadığı belirtilerek, Rusya’nın Kırım’ı haksız şekilde topraklarına kattığı, Birleşmiş Milletler prensiplerini hiçe sayıp eylemlerine devam ettiği kaydedildi. Mektupta, şu ifadelere yer verildi: 

“Bütün taraflar Suriye’nin kaderini Rusya ile pazarlık yaparken şunu akıllarında tutmalılar, Rusya Suriye’de bulunma amacı hakkında yalan söylemeye devam ediyor. Saldırıların DAEŞ’i hedef aldığını söylüyorlar fakat Rus uçakları uluslararası hukuku hiçe sayıp kasıtlı olarak sivilleri ve hastaane, okul, pazar yeri gibi siviller için önemli noktaları bombalıyor.” 

Rusya’nın, NATO üyesi Türkiye’nin sınırlarını ihlal etmeye devam ettiği hatırlatan mektupta, Suriye’deki sivil halka yardım götüren insani yardım tırlarının Rus uçaklarının hedefi olduğu hatırlatıldı. 

ABD’nin uluslararası barış ve güvenlik konusunda adım atması gerektiğine vurgu yapılan mektupta, Eğer ABD, Vladimir Putin’in agresifliğini şu anda durdurmazsa ileride bunun daha ağır bir bedeli olacağı belirtildi. 

Sivil toplum kuruluşları ayrıca, ABD’nin Rusya politikasına dair şu önerilerde bulundu: 

“Ukrayna Silahlı Güçler’e acilen silah desteği yapılsın. Rusya’ya yönelik yaptırımlar artırılsın. Kalıcı NATO ordusu Baltıklar’da güçlendirilsin.Suriye’de ABD ve müttefik güçler tarafından kontrol edilecek güvenli bir bölge oluşturulsun. NATO müttefiki Türkiye Rusya provokasyonlarına ve tehlikesine karşı güçlü bir şekilde desteklensin."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler