YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerikalı Müslümanlar'dan Obama'ya 24 Nisan uyarısı
ABD'deki önde gelen 8 Müslüman sivil toplum kuruluşunu temsil eden ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO) yayınladığı bir bildiri ile 1915 olaylarında Türkiye'den yana tavır aldı.
Amerikalı Müslümanlar'dan Obama'ya 24 Nisan uyarısı
20 Nisan 2015 / 07:25 Güncelleme: 20 Nisan 2015 / 10:06

Konsey, Pazar akşamı yayınladığı bildiride Müslüman toplumunun 24 Nisan 1915 olaylarının 100. Yıl dönümüne Ermenilerin acılarını paylaştığını fakat aynı zamanda 4 yıllık 1. Dünya Savaşı'nda 37 milyondan fazla kişinin öldüğünü hatırlattı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan'da yapacağı açıklama öncesinde gelen bildiride, "Ermenilerin başına gelen trajediyle ilgili olarak dini ve politik liderlerin açıklamaları dengeli, yapıcı olmalı ve Müslüman ile Türklerin de çektiği acıları tanımalı" denildi.

Aralarında Washington'daki en büyük Müslüman lobi kuruluşu CAIR'ın de bulunduğu örgütler, bu çerçevede 1915 olaylarının bağımsız tarihçiler tarafından incelenmeden bir "soykırım" olarak kabul edilmesinin Türkler ve Ermeniler arasındaki uzlaşma çabalarına da büyük bir zarar vereceğini söyledi.

"Amerikan vatandaşları olarak soykırım kelimesinin tek taraflı olarak kullanılmasının önemli müttefiklerimizden olan Türkiye'yi yabancılaştıracağı endişesini taşıyoruz" diyen Konsey, Türkiye'nin bölgede IŞİD'e karşı ABD ile gerçekleştirdiği işbirliğini ve Suriyeli mültecilere yaptığı yardımlara da vurgu yaptı.

Bildiride 1915'te hayatını kaybeden Ermenilere derin sempati beslediklerini söyleyen Konsey üyeleri, "Müslüman Amerikalılar olarak liderlerimizin 1915 olaylarını tek taraflı yorumlayarak Türk-Amerikan stratejik ilişkilerine zarar vermeyecek bir şekilde hareket etmelerini bekliyoruz" dedi.

 

SABAH

Sn editöre
 // PARYA
Sayın editör yayınlamışsın teşekkür ederizde ama keşke sırasııda düzeltseniz daha iyi olaıcak 2 ile 3 yer değişmiş....
20 Nisan 2015 Pazartesi 17:04
DUA 1
 // PARYA
Hamdolsun Uyutana, teselli edip müjdeleyene.
Çok yarınlar bekledik müjdenin tecellisi için. Onun tatlı meyvesinden ziyade dayanılmaz acıların son bulmasını istedik. Eğer, bu vaadler şahsımıza ve tüm mazlumlara ise, bir kuruntu değilde bu lutuflar Rabbimiz katından ise, devam eden cehennemi ızdırabın son bulması için Rabbimizden acil yardım istiyoruz.
...
20 Nisan 2015 Pazartesi 16:39
DUA 3
 // PARYA
1
Hemen tepemizde sürekli dişlerini gösteriyor biz ise teslim olmadık direndik, çünkü Biz Rabbinden çok eminiz. Senin kapına sığındık, yaramız çok ağır Senden yardım bekliyoruz. Senin kapından başka kapıda yok. Kurt kuzuyu kapmadan AÇ KAPIYI YA RABBİ.
...
20 Nisan 2015 Pazartesi 16:38
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler