YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerikalı generalin ziyaretini ABD'nin Bağdat'taki
Amerikalı generalin ziyaretini ABD'nin Bağdat'taki
Amerikalı generalin ziyaretini ABD'nin Bağdat'taki
26 Ekim 2008 / 16:44 Güncelleme: 26 Ekim 2008 / 00:00

Süleymaniye’deki çuval olayının sorumlusu General Odierno’nun Ankara’ya geldiği gizli tutuldu. Odierno’nun ‘’Çuvalcı General’’ olduğu da 4 yıl sonra ortaya çıkmıştı. ‘’Türklerin en çok nefret ettiği’’ isim seçilen Odierno’nun bu ziyaretini Genelkurmay değil, ABD’nin Bağdat’taki karargahı açıkladı.


Gazeteport'ta yer alan habere göre, Süleymaniye’de 4 Temmuz 2003’de meydana gelen ve hiçbir zaman unutulmayacak olan Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi olayının sorumlusu, ABD’li General Ray Odierno’nun gizlice Ankara’ya gelip gittiği ortaya çıktı. Odierno’nun ‘’Çuvalcı General’’ olduğu da, 4 yıl sonra ortaya çıkmıştı.  ‘’Türklerin en çok nefret ettiği’’ isim seçilen Odierno’nun bu ziyaretini de Genelkurmay değil, ABD’nin Bağdat’taki karargahı açıkladı.


Amerikan ordusunun Bağdat’taki karargahından yapılan açıklamaya göre, Orgeneral Ray Odierno, Ankara’ya gelerek Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız’la görüştü. Görüşmede, PKK ile mücadelede, Amerikan ordusunun Türkiye’ye sağladığı yardımın ele alındığı, ABD’li komutanın teknik yardım ve istihbarat paylaşımında destek sözü verdiği belirtildi.


4 YIL SONRA ANLAŞILDI


Orgeneral Odierno, Süleymaniye’deki “çuval” olayıyla tanınıyor. Odierno, 2003 yılındaki olay sırasında Kuzey Irak’taki Amerikan güçlerinin komutanıydı.  Süleymaniye'de Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi olayından sonra "Çuvalcı General" olarak, General David Petraeus’un adı gündeme gelmiş, ancak geçen yıl dönemin  Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ‘’General Petreus 'Çuvalcı general' olarak anılmaktan çok rahatsız. Kendisi çuvalcı general değildir, kim olduğunu söyleyemem’’ demişti.


Büyükanıt'ın bu açıklamasından sonra gerçek çuvalcı generalin o dönem Tuğgeneral rütbesiyle Kuzey Irak’ta bulunan Raymond Odierno olduğu anlaşılmış, olayda  Kerkük’deki ABD güçlerinin komutanı Alay William Mayville’in de baskını düzenleyem ABD’lilerin başında bulunduğu belirlenmişti. Mayville 2004 yılında emekli oldu ve New York’ta bir kafe açtı. Irak'taki ABD güçlerinin komutanı Orgeneral David Petraus da görevini bu yıl Ray Odierno'ya devretti. Türkiye'de ‘’En çok nefret edilen ABD'li’’ unvanına kavuşan Odierno, ABD Kongresine bilgi verirken de tepki çekmişti. Türkiye'nin PKK ile 30 yıl mücadele etmesine karşı askeri yönden bir sonuca ulaşmadığını ifade eden Odierno, Kürt sorununun çözümü için PKK ile görüşebilineceğini söylemişti.


ÇUVAL OLAYI


4 Temmuz 2003 tarihinde Süleymaniye'de biri binbaşı ikisi de Üsteğmen olan 11 kişilik bir Türk askeri birliğine baskın düzenleyen ABD güçleri, askerlerin başına çuval geçirerek gözaltına almış, Odierno komutasında gerçekleşen baskın sonrası askerlerimiz 60 saat gözaltında tutulmuştu.. Bu olay sırasında Genelkurmay Harekat Başkanı olan Korgeneral Köksal Karabay YAŞ toplantısında terfi ettirilmemiş ve istifa etmiş, Özel Kuvvetler Komutanı ve yardımcısı da emekliye sevkedilmişti. Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök bu konuda ‘’ Büyük bir güven bunalımı yarattı. Çuval olayı unutulmayacaktır’’ demişti. ABD tarafı ise Türk timinin Kerkük Valisi'ne suikast hazırlığı içinde olduğu iddiası üzerine bu operasyonun yapıldığını öne sürmüştü.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler