YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerika'da mini Türkiye
Amerika'da mini Türkiye
15 Mayıs 2013 10:06
Maryland eyaletinde 60 dönümlük arazi üzerine mini bir Türkiye inşa ediliyor.

Şehir Mimar Sinan tarzı camisinden Türk hamamına kadar tamamen Osmanlı tipi binalardan oluşuyor. Mini Türkiye seneye tamamlanıyor.

1-088.jpg

ABD'nin Maryland eyaletinde Türk-İslam kültür merkezi inşa ediliyor. 'Turkish American Community Center' adlı proje, Mimar Sinan'ın tarzını yansıtan camisi, geleneksel Türk evleri, İslam eserleri müzesi, Osmanlı çeşmeleri, Türk hamamları, kütüphane ve sergi salonlarıyla dikkat çekiyor. Merkez, Amerikalılar için olduğu kadar dünyada da ilk olacak.

1-089.jpg

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD temasları sırasında ziyaret etmesi beklenen inşaatın gelecek eylül ayında tamamlanması bekleniyor.

1-090.jpg

İslam kültür ve medeniyetini Amerikalılara en güzel şekilde tanıtmayı hedefleyen dev projedeki cami için de Mimar Sinan'ın eserlerinden ilham alındı. 700 kişi kapasiteli caminin sedef işlemeli kapıları, minberi, mihrabı ve mermer kolon süslemeleri gibi özel işçilik isteyen parçaları Türkiye'de hazırlatıldı. Altın varaklarla süslenecek 'Cemaat Binası'nda Türk lokantası açılacak ve 10 adet geleneksel Türk evi de yapılacak.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler