YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerika sonunda gerçeği anladı
Amerika sonunda gerçeği anladı
16 Ekim 2014 07:23
ABD öncülüğündeki koalisyon, Türkiye'nin "IŞİD'le mücadelede kara harekâtı şart" görüşüne yaklaşıyor. G.Kurmay Başkanı Dempsey, başarısızlığı itiraf etti. John Kerry'den ise "Türkiye'yle stratejimiz ortak" açıklaması geldi.

Yıllarca terörle mücadele eden Türkiye'nin IŞİD'ı bitirme önerisine burun kıvıranlar yavaş yavaş aklın yoluna geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil neredeyse tüm hükümet üyelerinin defaatle vurguladığı "Operasyonların kara harekâtıyla sınırlı kalması sorunu çözmez" tezinin doğruluğu, gelinen noktada tüm açıklığıyla ortaya çıktı.

Hava saldırıları yeterli değil

Gözünü kırpmadan kafa kesen IŞİD, katliamlarını sürdürmeye devam ediyor. Artık koalisyon ülkeleri de kara harekâtının kaçınılmazlığı görüşüne yaklaşıyor. İlk olarak ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, "Irak ve Suriye'ye havadan bomba yağdırmanın sorunu çözemeyeceğini itiraf etti. Dempsey, ABC televizyonunda Martha Raddatz'ın "IŞİD'e karşı sahada Amerikan askeri olsa daha etkin olmaz mı" sorusuna "Evet diyeceğim durumlar olacaktır" yanıtını verdi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de "Strateji olarak Türkiye ile aramızda hiçbir çelişki yok" dedi.  

ABD heyeti Genelkurmay'da

IŞİD ile mücadeleyi görüşmek için Merkezi Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ve Avrupa Merkezi Kuvvetler Komutanlığı’ndan (EUCOM) karma teknik bir heyet dün Genelkurmay Başkanlığı’nı ziyaret etti. Toplantılarda muhaliflere verilecek olan askeri eğitimden, olası kara harekâtına kadar birçok konunun masaya yatırıldığı öğrenildi.

Yükü çeken Türkiye

ABD Başkanı Barack Obama Washington’a davet edilen 21 koalisyon ülkesinin genelkurmay başkanları ve askeri liderlerine seslendi. IŞİD'le mücadelenin kısa sürede sonuçlanmayacağını söyleyen Obama şunları söyled: "IŞİD'den etkilenen tüm insanlara insani yardım ulaştırmayı sürdüreceğiz. Burada 3 ülke söz konusu: Ürdün, Lübnan ve Türkiye. Bunlar sadece son birkaç ayda değil, birkaç yıldan bu yana Suriye’deki sivil savaşın sonucunda yerinden olan insanların olağanüstü ağır yüküne katlanıyorlar.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler