YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerika karardan memnun...
Amerika karardan memnun...
24 Nisan 2011 09:10
ABD yönetimi, Yemen'de iktidarın ve muhalefetin Körfez İşbirliği Konseyinin (KİK) barış planını kabul ettiklerini açıklamasından memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin Yemen'de halkın taleplerine karşılık veren barışçıl bir iktidar transferini desteklediğini belirtti.

Carney, şunları kaydetti:

''Yemen hükümeti ve muhalefetinin KİK'in ülkedeki siyasi krizin barışçıl ve düzenli şekilde çözülmesi için hazırladığı planı kabul ettiklerini açıklamasını takdirle karşılıyoruz. Yemen halkının cesurca uğraşını verdiği ve çok hak ettiği güvenlik, birlik ve zenginliğe yakında sahip olabilmeleri için tüm tarafları, anlaşmanın maddelerini uygulamak için süratle harekete geçmeye çağırıyoruz.''

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner da Washington'ın KİK'in Yemen'deki krizi sona erdirmeye dönük girişiminden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, iktidarın transferi konusunda tüm taraflarca diyaloğun derhal başlatılması çağrısında bulundu.

Toner, ''Yemen halkının yapacağı seçimler ya da siyasi diyaloglarının sonuçları hakkında spekülasyon yapmayacağız. Ülkelerinin nasıl yönetileceğine nihayetinde Yemen halkı karar verecektir'' ifadesini kullandı.

Yemen'de iktidar partisi, Körfez ülkelerinin krizi sona erdirmek için hazırladığı siyasi geçiş planını tamamen kabul ettiğini bildirmiş, muhalefet ise milli birlik hükümeti kurulması dışında planı kabul ettiğini belirtmişti.

Körfez ülkelerinin önceki gün sunduğu yeni plan, devlet başkanlığı seçimiyle sonuçlanacak üç aylık geçiş süresi öngörüyor.

Protestolara hemen son verilmesini isteyen plan, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in planın imzalanmasından sonraki bir ay içinde istifa etmesini ve yetkilerini başkan yardımcısına bırakmasını öngörüyor. Bunun karşılığında Salih kovuşturmaya uğramayacak.

Plana göre, muhalefetin öncülük ettiği bir birlik hükümeti Salih'in istifa etmesini takiben iki ay içinde devlet başkanlığı seçimini düzenleyecek.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler