YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerika İsrail'e destek çıktı
Amerika İsrail'e destek çıktı
21 Eylül 2010 08:38
İsrail, Rusya'nın Suriye'ye füze satışı konusunda endişe duyduğunu açıklamasının ardından Amerika Savunma Bakanı Gates de İsrail'in endişelerini paylaştığını bildirdi.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Rusya'nın Suriye'ye füze satışı konusunda İsrail'in endişesini paylaştığını bildirdi.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Geoff Morrell, gazetecilere Gates'in, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile görüştüğünü ve görüşme sırasında, Gates'in Barak'a ''Bölgeyi istikrarsızlaştırabilecek silahların yayılması konusundaki endişelerinizi paylaşıyoruz'' dediğini belirtti.

Sözcü, Gates'in ayrıca Barak'a konuyu 15 Eylülde ABD'yi ziyaret eden Rusya Savunma Bakanı ile de görüştüğünü söylediğini belirtti ve ''Rusya'nın başka ülkelere silah satma hakkı vardır ama bu satışların her birinin stratejik sonuçlarını hesaba katmasını umuyoruz'' yorumunda bulundu.

İran ile yakın ilişkilerde bulunan Suriye'ye Rusya'dan yapılan bu satışlar, ABD ile İsrail'i endişelendiriyor. Bu iki ülke söz konusu silahların Lübnanlı Hizbullah'ın eline geçebileceğini düşünüyor.

Rusya, kısa süre önce Suriye'ye Yakhont P-800 tipi füze satacağını açıklamış, İsrailli üst düzey bir yetkili de bunu kınamıştı.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler