YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerika 110 militanı öldürdü
Amerika 110 militanı öldürdü
06 Ekim 2010 07:47
Pentagon, Afganistan-Pakistan sınırına son iki haftada düzenlediği operasyonlarda 110 militanı öldürdüğünü açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD ve NATO güçlerinin, Afganistan-Pakistan sınırında son iki haftada, Pakistan'da üslenen Hakkani örgütünün 110 militanını öldürdüğünü bildirdi.

Pentagon basın sözcüsü Geoff Morrell, Afganistan-Pakistan sınırında artırılan askeri operasyonlarda, Taliban'ın bir fraksiyonu olan ve El Kaide ile bağları bulunan, sınır bölgesini Afganistan'ın doğusunda barınmak için kullanan Hakkani örgütünün militanlarının hedef alındığını belirtti.     

Morrell, "Tehlike çok ve 110 militanın öldürülmesiyle başarı elde ettik ancak, bizim güçlerimiz için tehdit olan çoğu hala orada" dedi. 

Afganistan'da 1980'lerde Sovyetler Birliği'ne karşı savaş sırasında ABD'nin ve Pakistan'ın desteklediği bir komutanken, uzun süredir ABD karşıtı olan Celaleddin Hakkani'nin kurduğu ve artık fiilen büyük oğlu Seraceddin Hakkani'nin liderliğini yürüttüğü örgüt, genellikle Pakistan'ın Kuzey Veziristan bölgesinde üsleniyor. Amerikalı askeri yetkililer, Hakkani örgütünün Afganistan'daki yabancı güçlere yönelik en büyük tehditlerden birini oluşturduğunu söylüyor.

Artan sınır operasyonları geçen hafta, Washington ile İslamabad arasındaki gerginliği kritik bir noktaya getirmişti.      

Pakistan hükümeti, geçen hafta ABD güçlerinin sınırı geçerek yanlışlıkla sınır karakolundaki 3 Pakistan askerini öldürmesinin ardından, Afganistan'daki ABD ve NATO güçlerine ikmal sağlayan sınır geçişini kapattı. Yüzlerce yakıt tankeri ve tır, Pakistan-Afganistan sınırında bulunan Torham sınır kapısında 6 gündür bekletiliyor.

Geçen haftaki olayla ilgili ortak NATO-Afganistan soruşturmasının sonuçlarının bugün açıklanacağı bildiriliyor.  

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler