YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Amaç yardım, işgal değil"
Fransa, BM'den, Haiti'yi vuran depremin ardından "ABD'nin üstlendiği egemen role açıklık getirmesini ve soruşturma başlatmasını" istedi.
"Amaç yardım, işgal değil"
18 Ocak 2010 / 17:53 Güncelleme: 18 Ocak 2010 / 17:55

Fransız radyosunun haberine göre, Haiti ile ilgili bir AB toplantısı için Brüksel'de bulunan Fransa İşbirliği Bakanı Alain Joyandet, "uluslararası çabaların Haiti'yi 'işgal' değil, Haiti'ye yardım amacı taşıdığını" belirtti.

Amerikan güçleri, geçen hafta sahra hastanesi taşıyan bir Fransız yardım uçağının, Port-au-Prince havaalanına inişini engellemiş, Joyandet'nin şikayeti üzerine uçak ertesi gün Port-au-Prince'e güvenli bir şekilde inmişti.

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner de hükümetlere ve yardım kuruluşlarına, Haiti'ye yardım ulaştırırken "hadise çıkarmamaları" uyarısında bulundu.

Kouchner, "Herkes kendi uçağının inebilmesini istiyor, ancak önemli olan Haitililerin kaderidir" dedi.

Tek pisti faal olan Port-au-Prince havaalanı, halen Amerikan güçlerinin denetiminde bulunuyor. Ancak BM, Haiti'ye yardım koordinasyonunda öncü rolü üstlenmek için adımlar atmaya başladı.

Joyandet, BM'nin, hükümetlerin Haiti'deki koordinasyonuyla ilgili olarak karar almasını beklediğini ve bu konuda çalışması bulunduğunu belirterek, böylece ABD'nin rolüyle ilgili konunun da açıklık kazanacağı umudunu dile getirdi.

Hem Fransa, hem de ABD, tarihte Haiti'yi işgal etmişti. Fransa 1697'den Haiti'nin bağımsızlığını kazandığı 1804'e kadar ülkeyi işgal ederken, Amerikan askerleri, siyasi kargaşayı bastırmak amacıyla 1915'ten 1934'e kadar işgalini sürdürdü. aa

GASPMI..?
 // Hüsamettin ŞENER
Fransanın aklından geçiyormuş eski sömürgeleri GASP Etmek vay gerçek soykırımcı vay...
...
18 Ocak 2010 21:19
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler