YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amaç Osmanlı'yı yok etmek!
Amaç Osmanlı'yı yok etmek!
07 Şubat 2014 22:00
Suriye'deki Türkmenler birçok bölgesinde savunmasız ve çaresiz durumda.

Suriye Türkmen Kitlesi üyesi Mahmut Çildir,  Suriye Türkmenlerinin, "Türk" kimliği sebebiyle Esed rejimleri tarafından yıllardır mimlendiğini belirtti. Her zaman ülkenin toprak bütünlüğün savunduklarını belirten Çildir, devrim süresince muhalefetle birlikte hareket ettiklerini ifade etti. Türkmenlerin, iç savaşın başlamasıyla Esed'in hedefine maruz kaldığını ifade eden Çildir, şöyle konuştu:

Türkmenler Esed'ten sonra IŞİD ve PYD'nin hedefinde

''Suriye Türkmenleri; Suriye'deki Demokratik Birlik Partisi (PYD), Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Esed'in kıskacında. Türkmen köyleri Esed'den sonra IŞİD'in de hedefinde. Geçtiğimiz günlerde Halep kentinin Çobanbey kasabası IŞİD tarafından işgal edildi. Lazkiye'nin Bayırbucak Türkmen bölgesi hem Esed hem de IŞİD'in tehdidi altında. Türkmenler, Rakka'da bir yıla yakın süredir önce Esed rejimi, sonra PYD ile şimdi de IŞİD ile savaşıyor. Bu bölgelerde bulunan Türkmenler göçe zorlanıyor veya öldürülüyor.''

Şam'ın Hacerul Esvet bölgesindeki Türkmenlerin aylardır Esed kuşatması altında yaşadığını anlatan Çildir, orada yaşayan insanların açlıktan öldüğünü, Humus'ta da Esed güçleri ile Hizbullah'ın son zamanlarda Türkmenlere yönelik katliamlarını arttırdığını belirtti.

"Türkiye'nin desteği ile ayakta duruyoruz"

Türkmenlerin Suriye'nin birçok bölgesinde savunmasız ve çaresiz olduğunun altını çizen Çildir, ''Türkiye hükümeti ve halkı bu konuda bize insani yardımlarını esirgemiyor. Türkmenler, bu yardımlarla hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Ancak PYD, IŞİD ve Esed'in kıskacında olan Türkmen bölgeleri dağılıyor, dağıtılıyor. Selçuklu ve Osmanlı mirası olan Suriye Türkmenlerinin yok olmaması için acil desteğe ihtiyacımız var'' diye konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler