YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan’dan Filistin üzerine çarpıcı tespitler
Alper Tan’dan Filistin üzerine çarpıcı tespitler
Alper Tan’dan Filistin üzerine çarpıcı tespitler
10 Ocak 2009 / 16:25 Güncelleme: 10 Ocak 2009 / 00:00

Kanal a’da yayınlanan Sınır Ötesi’ne katılan Alper Tan Filistin’deki son gelişmelere dair önemli tespitlerde bulundu. Hatırlanılacağı üzere 11 Eylül olaylarından sonra ABD’nin yeni işgal harekatı için geliştirdiği “şer odakları” konsepti doğrultusunda Hamas da “terörist” örgütler listesine eklenmişti. Alper Tan ise Hamas’ı bilmeden “terörist” olarak adlandıranların cahil, bilerek söyleyenlerin ise art niyetli olduğunu söyledi. Hamas’ın Ortadoğu’daki en şeffaf ve demokratik seçiminde Filistinlilerin ezici bir çoğunluğunun oyunu alarak iktidara geldiğini vurgulayan Tan, “Türkiye için Kurtuluş Savaşı ne anlam ifade ediyorsa, bugün Hamas’ın Filistin’de verdiği mücadele de aynı değeri taşımaktadır” dedi.


Mısır Başkanı Mübarek ve Filistin Başkanı Abbas’ın, Hamas’a karşı İsrail ile gizli bir işbirliği içinde olduğunu belirten Tan, “Özellikle Arap ülkelerindeki Müslüman halkların güçlü bir muhalefetle rejimleri üzerinde baskı kurarak yöneticilerinin İsrail’e karşı bir duruşa zorlayabileceklerini” söyledi.


Türkiye dahil olmak üzere bütün Müslüman ülkelerin Filistin sorununa konjonktürel değil ilkesel yaklaşmalarının kalıcı barış için bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Tan, “Başbakan Erdoğan’ın Filistin’den yana sergilediği duruşu sonuna kadar devam ettirmesi gerektiğini” söyledi.


Alper Tan 1. BölümAlper Tan 2. BölümPrograma telefonla katılan Hakan Albayrak ise Türkiye’nin Hamas ile mahcup ve ürkek değil, esaslı ve resmi ilişkiler kurmasının artık bir zorunluluk olduğunu söyledi. Albayrak, Türkiye-Hamas ilişkilerinin nasıllığı üzerine şunları söyledi:


Türkiye, Hamas’ı seçimleri kazandığı günden bu yana destekliyor. Ama devletin desteği biraz mahcup bir destekti. Meydan okurcasına bir sahip çıkma olmadı. Hamas lideri Halid Meşal’in Şam’dan Türkiye’ye davet edilmesi bir meydan okumaydı. Zulme karşı bir meydan okumaydı haksızlığa karşı… Meşal’in ağırlanma biçimi utandırdı bizi… Başbakan kendisiyle görüşmedi. Ak Parti Genel Merkezi’inde ağırlanması da biraz tuhaftı. Sonraki süreçte hükümet 2007’den beri Hamas’la sürekli bir temas haline girdi. Bu temasta Filistin’in selametine matuf bir temastı. Önümüzdeki dönemde Sayın Başbakan’ın meclis grubunda yaptığı konuşma, verdiği bazı beyanatlarında Türkiye’nin bundan sonra daha açık daha net daha tartışmasız biçimde Hamas’a sahip çıkacağını müjdeliyor gibi.


Başbakan Erdoğan, "Ortadoğu’nun en demokratik seçimlerinde birisiyle Hamas iktidara geldi. Hamas’ın iktidara gelmesinden sonra mızıkçılık yapmaya başladılar. Bu hükümete bir şans verilmesi lazım” dedi. Bende bunu bir müjde olarak kabul ediyorum. Gazze’de bugün yarın Hamas hükümetinin üyelerinin de şehit olduğu haberleri gelebilir. Mutlak suretle Türkiye’nin yanına alabileceği bütün ülkelerle hiç değilse İsrail’e baskı yapması lazım. Yanı mesela Başbakan’ın kılına dokulursa… olur gibi baskı yapılmasını düşünüyorum. Halid Meşal’ın Mecliste konuşturulmasını teklif ettim. Şaka değil gerçek. Şimon Perez gibi terörist, alçak birisi mecliste konuşabiliyor. Ama Filistin’in meşru hükümetinin lideri İsmail Haniye neden konuşamıyor?!.


Filistin Başbakanı Haniye’nin Türkiye’de mutlaka ağırlanması lazım. Başbakan Erdoğan’da zaten uluslar arası bir görüşmede Filistin meşru hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye’yi Türkiye’ye davet etmiştir. Başbakan Erdoğan’ın İsmail Haniye ile omuz omuza dünyaya bir resim vermesini umut ediyoruz.


Hakan Albayrak


kanalahaber.com
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler