YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan: İngiltere referandumla İslam birliğine dönük ortaklık kurabilir
Tartışılan Brexit sürecine dair değerlendirmelerde bulunan Alper Tan, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı aldığı referandumla birlikte İslam Birliği'ne yönelik bir ortaklık olabileceği ihtimali olduğu üzerinde durdu.
Alper Tan: İngiltere referandumla İslam birliğine dönük ortaklık kurabilir
28 Haziran 2016 / 09:26 Güncelleme: 28 Haziran 2016 / 09:36

Kanal A'da yayınlanan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünü yaptığı 'Sivil Düşünce' programının daimi konukları gazeteci yazar Celal Kazdağlı ve Tamer Korkmaz İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının perde arkasına dair değerlendirmelerde bulundular.

İşte programda konuşulanlardan önemli satırbaşları:

İngiltere sadece sözde AB'de yer alıyordu

İngiltere'nin AB üyesi olduğunda dahi AB'nin birçok kriterini uygulamadığını belirten Alper Tan, "Bundan 8-10 sene önce AB'nin dört önemli ülkesinden söz edebilirdik. İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa. Fakat 2008 küresel krizle birlikte İtalya'da da başlayan etkiler bu sayıyı 3'e düşürdü. Geçen hafta yapılan referandum ile birlikte 2'ye düşmüş olacak. Fransa ve Almanya. Ama Fransa'da da bir karışıklık yaşanır. Bir iç savaş bekleniyor. 

AB bir standartlar birliği. O kriterlerin üye olan bütün ülkelerde uygulanması gerekiyor. İngiltere'ye baktığımızda genelde para birliğine girmemesiyle biliyoruz ama sadece para birliği değil birçok konuda girmedi. Ölçü birliğinden trafikteki işleyişe kadar uymuyor. Trafik hala soldan işliyor, ölçü olarak mil kullanıyor yani eski geleneklerini sürdürüyor. AB'de olmasına rağmen birçok konuda AB'nin dışında kalmayı tercih etti" şeklinde konuştu

Referandumla birlikte İslam birliğine dönük ortaklık kurulabilir

İngiltere'nin referandumun ardından bir İslam birliği oluşturmaya yönelik adımları olabileceğini söyleyen Tan, "İslami finans kuruluşlarının merkezi İngiltere. Altın karşılıkları orada bulunuyor. Referandumla birlikten ayrılmasının neticesinde İslam birliğine dönük yeniden ortaklık kurma planının olduğu anlaşılıyor. 

Star gazetesine verilen 'FX uçaklarını birlikte üretelim' sözü, hukuk fonlarının yeni merkezinin İstanbul olması sözü de anlaşılanları teyit eder nitelikte" sözleriyle ifade etti.

Türkiye AB'ye girme konusundaki görüşmelerini sürdürmeli mi?

AB üyesi ülkelerinde İngiltere'nin AB'den ayrılmasının ardından AB üyeliklerini sorgulayan nitelikte tartışmaların yaşadığını belirten Kazdağlı, "Türkiye'nin pek çok noktada değerlendirmelerini tekrar yapması gerekir. İngiltere'nin çıkmasıyla birlikte AB kendini tekrar sorguluyor. Her ülkenin içinde kendi arasında referandum tartışmaları başladı İngiltere'den sonra. 

İngiltere'nin ayrılmasından sonra diğer AB üyesi ülkeler yaptığı toplantılarda 'AB öldü' konuşmalarının da yapıldığını gördük. 

İngiltere'nin ayrılışının tesadüfi bir karar olarak görmemiz doğru değildir. Burada ki ayrılığı İngiliz devleti planlamıştır. Britanya'nın yeniden imparatorluk genlerine döneceğinin göstergesidir. İngiltere AB'den ayrılarak AB'nin bütün felaketlerinden kendini sıyırmış olacak. 

AB'nin Almanya ve Fransa'da başlamış olan İslam düşmanlığından ayrılarak 'Ben onlardan değilim' diyerek başka bir noktaya gitmeye hazırlandığını gösterir nitelikte" 

Ayrıca Londra Belediye Başkanı'nında bir Müslüman'ın seçilmesi bütün bu süreçte, mültecilerle yaşanan krizde ve diğer konularda ötekilerinden ayrılan bir yol izliyor" dedi.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK
 

 // fisun doğan
Yani ABD deki para babaları ingiltere yi truva atı misali Avrupa Birliğine koymuştu.Oysa İngiltere hep ABD ile ortak dı.3. Ortak malum. Dünya para babası 13 aile zaten Yahudi siyon.ABD şimdi açıktan bize sopa sallıyor.Askerimizi şehit ediyor ABD olmaz. İsraili biz almayız.Geriye İngiltere kalır.İslam Birliğinin içine sızmaları gerek. Davutoğlu'nun göremediğini REİS görüyor.şükür.Ayrıca hadis var. Peygamberimiz s.v. Yahudi ile ticaret yapın diyor....
28 Haziran 2016 16:16
hangi ingiltere
 // serhat
alper tana sormak lazım işidi çıkaran hangi ülke diye yada sözde müslüman(!) olan londra belediye başkanının eşcinseller için yapmadığı şey kalmadığını,hangi ingiltere yaklaşacakmış islam ülkelerine...
28 Haziran 2016 Salı 11:49
hayırlısıyla islam birliğine...
 // enver
Hükümetin AB yanlısı olduğunu sanmıyorum. İçimizdeki Batı hastası kesimin bunu kabullenmesi için zaman gerekiyor. Kimse yeni bir Gezi istemez....
28 Haziran 2016 09:22
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler